Servis ücretleri yoldan çıktı; istenen ücretler taksiyi geçiyor, veliler korsan servisle anlaşıyor

Özel okullardaki servis ücretlerindeki artış velileri zorluyor. Servis şirketleri, UKOME tarifesinin 3-4 katını istiyor. Ücretler taksiyi dahi geçerken, alternatif arayan veliler taksi ve korsan servislerle anlaşıyor.

Yeni eğitim öğretim dönemine sayılı günler kala özel okulların dudak uçuklatan ücretlerinin ardından, servis ücretleri de velileri isyan ettirdi.

Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nün (UKOME) belirlediği tarifenin üç-dört katını isteyen, sözleşmelere de keyfi maddeler ekleyen özel okul servisleri velilerin çilesi oldu. 100 bin TL’ye kadar servis ücreti isteyen ve parayı peşin talep eden okullar bile var. Bazı özel okullardaki servisler ise taksi ücretlerini dahi geride bıraktı.

Korsan servis ve korsan taksi çözümü

Sabah gazetesinin haberine göre; bazı veliler aralarında anlaşıp tur hizmeti veren ve servisçilik belgesi bulunan minibüslerle anlaşıyor. Kimi veli korsan servis olarak adlandırılan kişilerle kimi de korsan taksilerle bu sorunu çözmeyi planlıyor.

Veliler isyan ederken servis şirketleri de UKOME’nin yüzde 65 zamla, 1.300 TL’ye çıkardığı kilometre ücretini yeterli bulmuyor. Tarifenin en az 2.500 TL olması gerektiğini söylüyor.

Okulların UKOME’nin açıkladığı ücretten daha fazla fiyat belirleyemeyeceğini aktaran Tüketici Federasyonu ise “Tüketici Hakem heyetine başvurarak, fazladan ödediğiniz ücretleri iade alabilirsiniz” diyor.

Servis 235, taksi 202 lira

İstanbul Anadolu Yakası’nda yaşayan bir veli, yaptığı hesaplama sonucunda servisin taksi ücretinden daha pahalıya geldiğini belirterek, “Benim evim okula 5.9 kilometre. UKOME’nin bu kilometreye çıkardığı ücret yıllık 13 bin 798 TL. Ancak servis benden aynı yol için 42 bin 444 TL istedi. 180 gün karşılığı istenen ücret bu.

Bu durumda günlük servis ücreti 235 TL’ye geliyor. Okula sarı taksi ile gidiş-dönüş ise 202 TL. Taksi ücretinin yıl içinde artacağını düşünsek dahi servisler de sözleşmelere ücretlerin artırılacağı maddesini ekliyor” dedi. 

Avrupa Yakası’nda oturan K.S. de, “Servisler devlet okullarında UKOME’nin belirlediği tarifeyi uygular, özel okullarda ise daha fazla ücret talep eder. Ancak bu fark yüzde 50’yi geçmezdi. Bu yıl UKOME ile servis şirketi arasında 3.5 kat fark var. Servis benden 61 bin TL istedi. Çocuğun okuluna zaten 110 bin TL ödüyoruz. Servis neredeyse okul ücretine yaklaştı” diye konuştu. Bu sorunu okuldaki diğer verilerin de yaşadığını anlatan K.S., “Bu işi şirketten bağımsız yapan servis şirketleri var. Büyük tur şirketleri de bu araçları şoförleri ile tutuyorlar. Bize bu ücreti kendilerinin almadığını söylediler. Şoförle anlaştık. Bize UKOME tarifesinin 3 bin TL üzerinde hizmet verecek” ifadelerini kullandı.

Servis ücretleri peşin ödeme talep ediyor

Veliler, şikâyet platformları ve sosyal medyada da duruma isyan ediyor. Konuyla ilgili bir veli, servis ücretlerinin peşin ödeme talep ettiğini, kredi kartında da vade farkı olarak yüzde 10 alındığına dikkat çekerek, “Özel okul servisleri UKOME kararlarını deliyor. Fiyatlar inanılmaz yüksek. Bu da yetmezmiş gibi vade farkları koyuluyor. En kısa mesafede 1-3 km 27.900 TL para alacaksınız üzerine de taksitlendirme vadeleri ile yüzde 10 fark koyacaksınız. Yeter!” diye isyan etti.

“Fazla ücret talep edemez, makbuz ve dekontları saklayın”

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü, UKOME tarifesinden farklı olarak okul servis ücretinin talep edilemeyeceğini söyledi.

Güllü, “Fazla ücret alındığı tespit edilmesi halinde UKOME’ye başvuru yapılarak şirketin cezalandırılması talep edilmeli. Ayrıca velilerimiz servis için ödedikleri para makbuz ve dekontlarını saklasın. Eğitim dönemi sonunda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak paranızın iadesini isteyebilirsiniz. Burada fazla alınan para sebepsiz zenginleşme sonucu elde edildiğinden Borçlar Kanunu’nun 125. maddesi kapsamında veli 10 yıl süre ile hakkını arayabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx