Meyve ne zaman daha sağlıklıdır: Yemekten önce mi sonra mı?

Meyve yemek için en iyi zamanın ne zaman olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz ?

Pek çok insan, doyurucu bir öğle veya akşam yemeğinden sonra tatlı olarak meyve ve salata yemeye alışkındır. Ancak bilim insanları bunu aç karnına yapmanın daha iyi olduğunu söylüyor.

En sevdiğiniz meyveleri yemekten önce mi yoksa sonra mı yemek daha iyidir?

Amerikalı antropolog ve beslenme uzmanı Alan Walker’ın araştırmasına göre meyveler midede değil, aç karnına yenildiğinde 15-20 dakika sonra ulaştığı bağırsaklarda sindiriliyor. Tüm vitaminler, mikro ve makro elementler orada emilir. Mide doluysa meyve kütlesi içinde kalır ve yavaş yavaş fermente olmaya başlar. Bu durum hem yenen ürünün değerini düşürür hem de mide yanması, şişkinlik gibi çok rahatsız edici hislere yol açar.

Bu nedenle meyveyi aç karnına veya ana öğünlerin arasında atıştırmalık olarak tüketmek daha iyidir. Bitkisel lifler açlık hissini bastıracak, meyve asitleri ise metabolizmayı harekete geçirmeye yardımcı olacaktır. Kivi, ahududu veya çilek gibi küçük çekirdekli meyvelerin faydaları. Yüksek oranda çözünmeyen lif içeriği sayesinde mükemmel tokluk sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kolon kanseri gibi ciddi hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

Meyvelerin faydalı olması için şu basit formülü unutmayın:

・Taze sebzeler tüketildikten 2 saat sonra meyveler yenilebilir;

・Et yemeği olmayan öğle yemeğinden sonra – saat 3’ten sonra;

・Et yedikten sonra, özellikle kırmızı et yedikten sonra – 4’ten sonra. En iyi seçenek sabah yemeğinize meyve eklemek ve bunları öğle veya akşam yemeğinden 30 dakika önce atıştırmalık olarak tüketmektir.

Sabahları taze meyve veya meyve salatası ile yulaf ezmesi veya pirinç lapası, vücudu “uyandıracak”, enerjiyle dolduracak ve öğleden sonra atıştırmalıklarına kadar huzur içinde yaşamanıza izin verecek sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Ancak akşamları meyve en sağlıklı yiyecek değildir.

Saat 19.00’dan sonra metabolizma yavaşlar ve fiziksel aktivite azalır. Yatmadan önce egzotik meyveler yerseniz, vücudunuzun fruktoz ve lifi işlemek için zamanı olmayacaktır, bu da ödem ve yağ birikintilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Meyvelerden en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

・Dünya Sağlık Örgütü günde en az 400 gr meyve yemeyi önermektedir.

・Taze mevsim meyveleri en sağlıklısıdır. Dondurulmuş olanlar daha az sağlıklıdır ancak konserve olanlardan tamamen kaçınmak daha iyidir.

・Avokado ve Hindistan cevizi gibi egzotik meyveler kan kolesterolü yüksek olan kişilerin diyetinden çıkarılmalıdır. Sağlık durumunu kötüleştirebilecek büyük miktarda bitkisel yağ içerirler.

・Üzüm, muz ve kiraz yüksek miktarda glikoz ve fruktoz içerir. Kilo vermeye çalışıyorsanız veya şeker hastasıysanız bu meyvelere alternatif bulmanız daha doğru olacaktır.

・Sağlığınız ve vücut şekliniz açısından her şey yolunda olsa bile sabahları, antrenmandan sonra veya sabahları atıştırmalık olarak muz, üzüm ve avokado yemek daha iyidir. Bunlar sindirimi uzun süren “ağır” meyvelerdir.

・Portakal ve mango, daha fazla verim için spor antrenmanından önce tüketilebilecek iki doğal enerji içeceğidir.

・Ama kavunu hemen ardından yiyebilirsiniz. Yüksek nem ve mineral tuz içeriği sayesinde su-tuz dengesinin hızla yenilenmesine yardımcı olacaktır. Sadece kendinizi kaptırmayın. Optimum kısım yaklaşık 350 g’dır.

・Hurma hızlı sindirilen ve kan şekeri seviyesini hızla yükselten hızlı bir karbonhidrattır. Bu da ince ve sıkı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin bu kuru meyvelerin tüketimini sınırlaması gerektiği anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx