İstinaftan Whatsapp konuşmalarıyla ilgili dikkat çeken karar

N.S. ile R.S. 2005’te evlendi. Çiftçin iki çocukları oldu. Ancak, ikinci çocuğun doğumu öncesi ve sonrası çiftin evliliğinde kırılma yaşanmaya başladı.

Birçok kez eşinden şiddet gören N.S., 2017’de evi terk etti ve boşanma davası açtı. Dava dilekçesinde, R.S.’nin, eşini aldattığına dair e-posta yazışmaları ile WhatsApp mesajlaşmaları dosyaya sunuldu.

Halktv’de yer alan haberde, çiftin boşanmasına karar vermesi istenen mahkemeden, çocukların velayetinin anneye verilmesi istendi. Dilekçede, “Çocuklar için 2000’er lira iştirak nafakası ödesin. Davası N.S. için de aylık 1.500 TL nafaka ödesin. N. S.’ye 300 bin TL maddi 150 bin TL de manevi tazminat ödensin” denildi.

“GÜVEN DUYGUSU ZEDELENDİ”

Davalı R.S. adına yapılan savunmada söz konusu iddiaları reddetti. ,İstanbul Aile Mahkemesi, yaptığı yargılama sonrası çifti boşadı. Mahkeme kararında özetle, “Davalı, eşinde şiddet uyguladı. Evli bir erkeğe yakışmayacak davranışlarda bulundu. Güven ve sadakat duygusunu zedeledi. Ortak hayat sürdürmeleri imkânsız hale geldi” denildi.

“ALDATMA AF KAPSAMINA GİRDİ”

R.S.’nin avukatı kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi’ne yapılan başvuruda, dosyaya sunulan WhatsApp yazışmaları ile e-mail’lerin hukuka aykırı delil olduğu görüşü vurgulandı.

İstinaf dilekçesinde, aldatma içerikli WhatsApp yazışmalarının 2013’e ait olduğu kaydedilerek “Bu olaydan sonra taraflar barıştı. Evlilik birliğine devam ettiler. Bu olay (aldatma) da af kapsamında kaldı” ifadesine yer verildi.

İSTİNAF BAŞVURUYU KARARA BAĞLADI

İstinaf yapılan başvuruyu karara bağladı. İstinaf Mahkemesi, davacı kadının “delil” olarak sunduğu ve eşinin kendisi aldattığını ortaya koyan WhatsApp yazışmaları ile e-posta mesajlarını, eşin rızası dışında elde edildiği için, “hukuka aykırı delil” olarak kabul etti.

İstinaf, anılan deliller için “hukuka aykırı delil” olarak görse de davacı kadına yönelik şiddet ile aldatmanın, tanık ifadeleri ise de sabit olduğuna karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir