Isırmaya Çalışan Kediler Size Mesaj Veriyor! Gerçek Anlamı Şaşırttı

İŞİNİZE ENGEL OLUYORLARSA…

Tam bilgisayarınızı veya başka herhangi bir şeyi kullanmaya karar verdiğinizde, kediniz bilgisayarınızın, notlarınızın ya da projenizin üzerine oturur.

Uzmanlar bu garip davranışın nedeninin kedinizin ilgi odağınızda olma isteği olarak tanımlıyor. Kediniz işinizin kıskanıyor.

Ayrıca, sıcak ortamları sevmeleri laptopları onlar için büyük keyif kaynağı yaptığını da göz ardı etmemek gerek.

Bundan kurtulmak için onu oradan uzaklaştırmak için harcadığınız çabalar vakit kaybetmenize neden olabilir ancak işinizi bırakır ve kedinizle 5-10 dakika oyun oynarsanız çalışmanıza izin verecektir.

GARİP SESLER ÇIKARIYORLARSA…

Dışarıda bir kuş varsa kedinizin ağız hareketleriyle birlikte değişik sesler çıkardığını duyuyor musunuz?

Bu seslere “kedi cıvıltısı” deniyor.

Uzmanlar kedilerin bu sesi genel olarak “selamlama, dikkat çekme, teşekkür ve onay” için kullanıldığını belirtiyor.

En ev kedileri bile hala doğal avlanma içgüdülerine sahiptir ve bu içgüdüler çoğu zaman hem olumlu hem de olumsuz birçok kedi davranışının arkasındaki itici güçtür.

Kuşlarda gevezelik etmek, kedinizin doğal içgüdülerinin yönlendirdiği davranışlardan sadece biridir.

GÖZLERİ ÜSTÜNÜZDEYSE…

Dikkatinizi çekmek veya bir şey anlatmak istediklerinde kediler doğrudan gözlerinize bakar.

Göz teması ve göz hareketi kediler için iletişim yollarıdır. Bakmak ve göz kırpmak, kedilerin bölge talep etmesine bile yardımcı olur. Ayrıca bakışlarını insan ebeveynleri için duygularını iletmek için kullanırlar.

Kedinizin sizinle göz teması kurması kadar, gözlerindeki anlamda önemlidir, kedilerin farklı bakışları farklı anlamlar taşır.

  • Bir kedi tehdit olmadıklarını ve her şeyin yolunda olduğunu göstermek için, size bakar ve gözlerini yavaşça kırpabilir, hafiften kısar ve sakin bir bakış atar.
  • Rakip kediler gözdağı olarak birbirlerine bakarlar. İçlerinden biri göz kırparsa, pes ettiğini gösterir.
  • Kediler bazen uykuya dalarken veya uykudan çıkarken bir gözünü sırayla açıp kapatırlar. Bu, yırtıcıları izlemenin bir yolu, muhtemelen vahşi atalarıyla başlayan bir içgüdü.

SUYLA OYNUYORLARSA

Popüler bir efsane, kedilerin sudan nefret ettiğini iddia ediyor. Bazı durumlarda bu doğrudur, ancak birçok kedi güvenli bir uzaklıktayken suya bayılır.

Kedinizin bardağınızdaki suyu devirdiğini, su kaplarına patilerini soktuklarını görebilirsiniz.

Hareket etmeyen su birikintilerinin içinde zararlı bakterilerin üremesi daha olasıdır. Su kabına pati atmak, kedilerin suyunu biraz hareket ettirmesinin bir yoludur, bu da onu içme konusunda daha rahat hissetmelerini sağlar.

Kediniz için her gün taze su bulundurun

İpucu: Kedinize soğuk su verebilirsiniz. Kediniz serin suyu daha çok sever. Bu doğal kaynağından çıkan taze su duygusunu pekiştirecektir.

SENİ GÖRMEZDEN GELİYORSA…

Kediler akıllıdır, bu nedenle isimlerini ve sahiplerinin sesini bilirler ancak, sadece kendi şartlarında sevgi gösterdikleri için bazen size cevap vermeyebilirler.

Ayrıca birçok kedi, tehdit olarak algıladıkları veya strese maruz kaldıkları bir şeyi görmezden gelmeyi seçecektir . Geçmişte kedinizi cezalandırdıysanız veya dövdüyseniz, hatta onlara bağırdıysanız, şimdi sizi potansiyel bir tehdit olarak görebilirler. Kediniz niyetinizin iyi mi kötü mü olduğunu bilemez, bu yüzden sizi görmezden gelmeye çalışır.

SİZİ ISIRMAYA ÇALIŞIYORSA…

Kanepede oturuyorsunuz ama küçük bir tüy yumağı gelip ayak parmaklarınıza saldırıyor. Çıplak ayak olmanız şaşırtıcı olabilir, ancak kediniz saldırıda değil…

Kediniz sizi şakacı bir şekilde ısırdığında, gerçekten sevgisini sunuyor demektir . Bu, zarar vermesi gereken korkulu veya savunmacı bir ısırmadan çok farklıdır ve arkasındaki duygular da farklıdır.

Bununla birlikte yetişkin kediler korkudan, üstünlük sağlamak için veya sizden ilgi istemek için ısırırlar.

Kedi yavruları dünyalarını keşfetmek için bir şeyleri ısırır, ağzına alır ve pençeler; bunların hepsi doğal davranışlardır. Ancak bir yavru kedi ısırığı sevimli olabilirken, yetişkin bir kedi ısırığı acı verici olabilir.

Kediler ayrıca , etkileşimi durdurmak istediklerini söylemek için bizi ısırırlar . Kedilerin vücutlarında aşırı uyarılmalarına yol açabilecek hassas sinir uçları vardır. Etkileşimi durdurmak istedikleri diğer işaretleri kaçırırsanız, sizi ısırmaya başvurabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx