İBB Meclisinde “İsrail-Filistin çatışması” gündeme taşındı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde, İsrail-Filistin arasında son dönemde yaşanan gelişmeler konuşuldu.

İBB Meclisi, ekim ayı toplantısı 1. oturumu, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Saraçhane’deki belediye binasında yapıldı.

Oturumda, İsrail-Filistin arasındaki son gelişmelere ilişkin konuşan İBB Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, Cumhur İttifakı’nın mensupları olarak tüm dünyaya seslenmek istediklerini söyledi.

Üç semavi dinin de mukaddes beldesi olan Kudüs’ün, herkes için anlamının büyük ve derin olduğunu belirten Türkyılmaz, şöyle devam etti:

“Yüzyıllar boyunca barış ve esenlik şehri olan Kudüs, maalesef artık gerilimin, işgalin ve gasbın sembolü haline gelmiştir. Filistin meselesi, hakkaniyete ve adalete uygun şekilde bir an evvel çözüme kavuşturulmalıdır. Bu çerçevede iki devletli çözüm perspektifi muhafaza edilmeli ve uluslararası hukuka uygun şekilde çözülmelidir. 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğü haiz, başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti kurulmalıdır. Türkiye için Filistin davası, dünyanın sustuğu dönemlerde hakkı, hakikati ve doğruyu söylemektir. Bugün de adil bir barışın kaybedeni olmaz düsturuyla hareket etmeye devam ediyoruz. Daha kundaktaki çocukların ölümü hepimizi yaralamaktadır. Ateşe körükle gitmenin, başta her iki taraftaki siviller olmak üzere hiç kimseye faydası yoktur. Türkiye, çatışmaların bir an önce durması, son hadiselerle birlikte iyice tırmanan gerilimin düşmesi için elinden geleni yapmaktadır. Bu vesileyle söz sahibi uluslararası tüm aktörleri barışa, samimiyetle katkı vermeye davet ediyoruz.”

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Mesut Kösedağı ise Filistin sorununun derin ve karmaşık olduğu dile getirerek, “Filistin halkının çektiği sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Bu çatışmada hedef alınması bizi son derece derinden üzmüştür. Hangi taraftan gelirse gelsin, sivillere karşı saldırılar asla kabul edilemez. En yakın zamanda diyalog yoluyla kalıcı ve adil bir çözümün bulunması için hep birlikte çalışılması gerekmektedir. Uluslararası hukuk çerçevesinde ivedi olarak birlikte adımlar atılması gerekmektedir. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” ifadesini kullandı.

“Şiddet ortamından bir an önce uzaklaşılmasını temenni ediyorum”

İBB Meclisi İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı da Filistin halkının meşru ve haklı talebinin terör eylemleriyle kirletilmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu tür eylemler bugüne kadar maalesef Filistin halkının acısını artırmaktan başka bir işe yaramamıştır. Filistin halkının her zaman yanında olduğumuzu bir kere daha belirtirken, İsrail hükümetini de sağduyuyla hareket etmeye davet ediyor ve şiddet ortamından bir an önce uzaklaşılmasını temenni ediyorum. Bu yaşananlar ışığında İYİ Parti grubu olarak, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünün daha da önem kazandığını görüyoruz. Uluslararası aktörler ve Birleşmiş Milletler benzeri kuruluşları, Atatürk’ün bu sözünü içselleştirip barışa katkı vermeye davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx