Akıllı telefonunuz suya düşerse ne yapmamalısınız?

Akıllı telefonunuz suya düşerse yapmamanız gerekenler:

Panik yapmayın: İlk içgüdünüz çığlık atmak olabilir ama sakin kalmaya çalışın. Aceleci eylemler durumu daha da kötüleştirebilir.

Açmayın: Telefonunuzun hala çalışıp çalışmadığını kontrol etme isteğinden kaçının. Fişi prize takmak kısa devreye ve kalıcı hasara neden olabilir. Mümkünse pili çıkarın veya hemen kapatın.

Sallamayın veya dokunmayın: Su, hassas bileşenlere girebilir. Cihazı sallamak veya hafifçe vurmak, suyun daha da içeri girmesine neden olarak daha fazla hasara neden olabilir.

Isı kaynaklarını kullanmayın: Telefonunuzu kurutmak için saç kurutma makinesi, fırın veya mikrodalga kullanmayın. Aşırı ısı dahili bileşenleri eritebilir ve hasarı daha da kötüleştirebilir.

Düğmelere basmayın: Ana ekran düğmesi veya ses seviyesi tuşları dahil olmak üzere düğmelere basmaktan kaçının. Bu, telefonun devrelerine su girmesine neden olabilir.

İçine üflemeyin: Telefonun içine üflemek suyun daha da içeri girmesine neden olabilir. Yaygın bir efsane, bu yöntemin kurumasına yardımcı olduğudur.

Pirinç kullanmayın: Yaygın inanışın aksine pişmemiş pirinç, ıslak akıllı telefonu kurutmak için etkili bir yöntem değildir. Bunun yerine, cihazda işleri daha da kötüleştirebilecek kalıntılar bırakabilir.

Akıllı telefonunuz suya düşerse ne yapmalısınız?

Çok fazla beklemeyin: Telefonunuz su altında ne kadar uzun süre kalırsa, hasar görme olasılığı da o kadar artar. Potansiyel hasarı en aza indirmek için hızlı hareket edin. Telefonu mümkün olan en kısa sürede sudan çıkarın.

Kapatın: Kapatın veya güvenliyse pili çıkarın.

Dikkatlice kurulayın: Telefonu temiz, tüy bırakmayan bir bezle kurulayın. Dikkatli olun ve ekranı sert bir şekilde ovalamayın.

Elektrikli süpürge kullanın: Başlık aparatı olan bir elektrikli süpürgeye erişiminiz varsa, ünitenin aralıklarındaki suyu boşaltmak için bunu kullanın.

Mümkünse parçalarına ayırın: Telefonunuzu sökme konusunda rahatsanız, kurutma için daha iyi hava sirkülasyonu sağlamak için bunu yapın. Ancak bu, garantinizi geçersiz kılabilir; bu nedenle dikkatli olun.

Kurutma işlemine yardımcı olması için pirinç yerine silika jel paketleri veya nem emici kit kullanabilirsiniz. Telefonu ve bu malzemeleri bir veya iki gün boyunca hava geçirmez bir kaba koyun.

Profesyonel yardım alın: Telefonunuz açılmıyorsa veya kuruduktan sonra sorun yaşıyorsa daha kapsamlı bir değerlendirme ve olası onarım için profesyonel bir teknisyenle iletişime geçin. Telefonunuzun su hasarından tamamen kurtulacağına dair hiçbir garanti olmadığını unutmayın. En iyi strateji önlemedir; bu nedenle, bu stresli durumdan kaçınmak için su geçirmez bir kılıf satın almayı ve çevrenizden haberdar olmayı düşünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx