Zelenski Rusya’yı suçladı, ‘Rusya, terör devleti olarak tanınmalı’

Olenivka’da 50 Ukraynalı savaş esirinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan taarruza ait açıklama yapan Zelenski, “Dünya gerçekleri görüyor. İşgalciler tarafından işlenen bu kabahatle ilgili tüm kanıtlar toplanacaktır. Bu saldırıyı kim onayladı, kim örgütledi, kim uyguladı hepsi bulunacaktır” dedi.

Zelenski, Rusya’nın bir ‘terör devleti’ olarak tanınması gerektiğini tabir ederek, “Terör devletine karşı dünya toplumu tarafından yasal adımlar atılmalıdır. Bu toplu katliam için siyasi telaffuz seviyesinde kınama kâfi değildir. Bundan sonra teröristle nasıl bir alaka olabilir? Bu türlü bir ülke ile ne çeşit bir iş yapılabilir? Rusya’nın bir terör devleti olarak resmen yasal olarak tanınması, bilhassa Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından tanınması, siyasi bir jest olarak değil, özgür dünyanın tesirli bir savunması olarak gereklidir” dedi.

RUSYA’DAN SORUŞTURMA DAVETİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Olenivka’daki akının sorumlularının ABD ve Ukrayna olduğunu duyurmuştu. Bakanlıktan bugün yapılan açıklamada ise Birleşmiş Milletler ve Milletlerarası Kızılhaç Komitesi’nden yetkililerin, Olenivka’daki akına ait tarafsız bir soruşturma yürütmeleri için davet edildiği duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.