Yeniden kandırılmayalım!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bu iki ülke asla NATO’ya giremez’ dediği lakin dorukta imzaladığı ‘üçlü muhtıra’ endişelendirdi. Öteki ülkelerle ‘çark etme’ sonrası yaşanan krizleri hatırlattı.

Veli TOPRAK

Sözcü Ankara

İspanya’nın başşehri Madrid’de NATO Tepesi’nde, Türkiye ile Finlandiya ve İsveç ortasında imzalanan muhtıra, bir müddettir devam eden krizi sonlandırdı. Türkiye, NATO üyeliğine karşı çıktığı bu iki ülkenin PKK-PYD ve FETÖ konusunda atacağı adıma bağlı olarak ‘karşıyız’ siyasetinde geri adım attı. Halbuki Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ay evvel “Bunu müzakere bile etmem. İki ülke hiç gelmesin” demişti. 29 Mayıs Bakü dönüşü ise uçakta şu açıklamayı yapmıştı: “Ben başta olduğum sürece NATO’ya giremeyecekler.” Dün giderken de itirazlarını lisana getiriyordu. Lakin mutabakat sağlandı. Bu da geçmişte Türkiye’nin izlediği ve hayal kırıklığı yaratan dış siyaset yanlışlarını yine gündeme getirdi.

DENİZ YÜCEL, RAHİP BRUNSON

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hayatta olduğu surece hür kalamayacağını” ilan ettiği Alman asıllı gazeteci Deniz Yücel, Rahip Brunson, Büyükada’da tutuklanan insan hakları savunucuları, Fransız gazeteciler ve casuslukla suçlanan İsrailli iki turist, başkanların ortaya girmesiyle özgür kaldı. İşte ‘Yine kandırılmayalım’ dedirten o yanlışlardan kimileri;

■ F-35’LERİ ÖDEDİK: Türkiye, f-35 uçaklarında proje ortağıydı. 6 adet uçak için 1 milyar 250 milyon dolar peşin ödeme yaptı. Lakin ABD, Rusya’dan aldığımız S-400’leri mazeret ederek F-35’leri vermedi. Türkiye, S-400 füzeleri için de 2.5 milyar dolar ödedi. Böylelikle kullanamadığımız iki sistem için 3.75 milyar dolar para çıktı.

■ ESAT-ESED OLDU: Türkiye, Suriye ile bağlantılar konusunda tam bir hayal kırıklığı yaşadı. İki ülke ortasındaki bağlar ‘ortak Bakanlar Kurulu’ toplantısına kadar ilerlerken, Erdoğan, ‘Kardeşim Esad’ diye hitap ediyordu. Lakin Suriye savaşıyla birlikte Esad’ın yerini ‘Katil Esed’ aldı ve eski günler geride kaldı.

■ 3 MİLYARLIK KELAM: AB, Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya geçişini önlemesi halinde Türkiye’ye fon kullandırma kelamı verdi. Fakat 2. taksit olan 3 milyon Euro gönderilmeyince Erdoğan, “Ülkemizde 3,6 milyon Suriyeli sığınmacı var. AB kendinize gelin. Kapıları açarız” iletisi göndermekle yetinildi.

■ PUTİN-ERDOĞAN: Erdoğan ile Putin, bilhassa Suriye krizinde sık sık karşı karşıya geldi. 2016’da Putin, Ankara ziyaretinde ‘bekletilirken’, 2020’de ise Erdoğan Kremlin’de 2 dakika yan odada bekledi.

■ BAE VE SUUDİLER: ‘Darbe finansörü’ diye suçlanan BAE konusunda da geri adım atıldı. Erdoğan BAE’ye giderken, BAE Prensi Türkiye’yi ziyaret etti. Son ‘U Dönüşü’ de Suudi Arabistan ile yaşandı. Cemal Kaşıkçı cinayetinde buyruğu vermekle suçlanan ve ‘Katil’ denilen Suudi veliaht Prensi Selman Ankara’ya geldi, Cumhurbaşkanlığı sarayında ağırlandı.

İsveç ve Finlandiya için ne demişti?

“Boşuna Türkiye’ye gelmeyin.”

NATO üyeliğine “evet” demeyiz.

 

SABAH: Buraya kadar hiç yorulmasınlar.

 

Hürriyet: Bizi ikna etmeye çalışmayın.

Siyasilerden ‘üçlü muhtıra’ yansısı: Çark ettin, ne aldın da kelamından döndün!

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel: Artık İsveç ve Finlandiya bitti, Mitçotakis naraları atılmaya devam ediliyor. Onun bir düşmana gereksinimi var. Geçtiğimiz günlerde yaptığı U dönüşler, ‘Ben Mitçotakis ile asla görüşmem’ diyen, ‘Bundan sonra Miçotakis diye bir isim yoktur’ diyen Erdoğan, gelecek ay Miçotakis’in düğününde kirvelik yaparsa şaşırmamak lazım. Gelinen noktada onun kelamının değeri yok.

Özel

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay: İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için içeride hamaset çekip sonra Madrid’e gidip “Evet” denildi. Aylarca efelenildi, Madrid’de bir anda kuzu kesildi.

Altay

CHP İzmir milletvekili Tuncay Özkan: Erdoğan yeniden çark etti. Ben bu vazifede olduğum sürece Papaz’ı vermem, Deniz Yücel’i geri alamazsın, İsrail ile ilgili olumlu düşünemem, İsveç ve Finlandiya NATO’ya giremez dedin. Çark ettin. Ne aldın da kelamından döndün?

Özkan

İYİ Partili Ahmet Erozan: Mekan: NATO Doruğu (Madrid) Beste: Selâhattin Pınar. Güfte: Vecdi Bingöl… “Ne demiştin niye caydın kelamından, Hevesin bir an mıydı, yeminin palavra mıydı? Sayın Cumhurbaşkanı’na ithaf olunur…

Erozan

İYİ Partili Koray Aydın: ABD’ye;”bu yoksul bu misyonda olduğu sürece teröristi alamazsın” demişlerdi, çok geçmeden Rahip Brunson’u verdiler. “Ben başta olduğum sürece İsveç ve Finlandiya NATO’ya giremez” dediler, bir ay geçmeden kelamlarını yediler.

Aydın

Zafer Partisi başkanı Ümit Özdağ: Türkiye elindeki bir kozu kaybederken, PKK NATO içinde bir müttefik daha bulmuştur. Erdoğan, Biden’ın önünde diz çökmüş, yenilgiyi kabul etmiştir. Bu karar ülkemize ağır ziyanlar verecektir.

Özdağ

AKP’li eski vekil Turhan Çömez: Mutabakatın 8. Hususuna nazaran, Türkiye, bu ülkelerden bir tek teröristin iadesini sağlayamaz. Yazık, tekrar kandırıldık.

Çömez:

Deva Partili Abdurrahman Bilgiç: Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz dediler. İsveç ve Finlandiya NATO’ya giremez dediler. Terör yuva yapmış İsveç Parlamentosuna türküsünü söylediler. Ne oldu? Külahımıza anlatın.

Bilgiç

DP Partili Neslihan Çevik: Dış politikayı hamaset gereci yaptıklarını, içerde farklı dışarıda başka konuştuklarını ve süreçten telaş duyduğumuzu söylemiştik.

Çevik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.