Yasemin Allen: Bir can kaybına şahit oldum

Oyuncu Yasemin Allen geçen gün Kilyos kıyısında gördüğü meyyit yunusun fotoğrafını Instagram’da paylaşıp reaksiyon göstermişti. Allen “Atıklardan ötürü bir can kaybına şahit oldum” dedi.

Oyuncu Yasemin Allen, Kilyos kıyısında dolaşırken gördüğü içler acısı görüntüyü Instagram’da paylaşmıştı. Kıyı plastik, tıbbi atıklarla ve şırıngalarla doluydu. Plastik yediği için ölen bir yunusun cesedi de kumlardaydı.

Belediye grupları lakin bu paylaşımdan sonra harekete geçip kıyısı temizlemeye başladı.

“BUNUN SORUMLUSU KİM?”

Konuyla ilgili açıklama yapan Yasemin Allen, Sarıyer’de Kumköy ile Gümüşdere ortasında yürüdüğü esnada üç atık çeşidi bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“İki tanesi tıbbi atıktı ve insan ya da rastgele bir canlıyla temas ettikleri halde hastalık bulaştırabilecek, önemli manada ziyan verebilecek atıklardı. Öbür atık tipi de paket dolgu gereci. İnce, beyaz ve plastik şeritler. Bir eşyayı kutunun içine koyduğun vakit ziyan görmesin diye içine doldurduğun plastik ince materyal. Bunlardan kilometrelerce vardı. Dalgalarla kıyıya çarptıkları çok belirliydi. Yürüyüşüme devam ettiğimde de bunları yemekten ötürü ölmüş olduğu çok belirli olan bir yunus buldum. Vücudunun çürüme durumundan ötürü içi görünüyordu hayvanın ve içinde plastik atıklar vardı. Hasebiyle bunları yiyip bundan ötürü ölüp karaya çarptığı çok belirli. Atıklardan ötürü bir can kaybına şahit oldum. Bu bir çocuğun başına ne vakit gelecek diye sormaya başladım. Merak ediyorum. Bunun sorumlusu kim? Hangi firmalar? Şayet bugün yarın bir çocuk ya da bir insan şırıngaya basabilir. Zira iki tane medikal şırınga buldum. Başka şırınga su doluydu,  yani denizden geldiler.”

“BU SORULARIN YANITINI BİLMEK İSTİYORUM”

“Hastanelerden tıbbi atık Karadeniz’e mi atılıyor sorusu oluştu başımda. Bir öteki bulduğum klâsik Çin ilacı paketiydi. Bunlar devrilen bir konteynerden çıktıysa, bu tıbbi atık konteynırı mıydı? Hangi geminindi? Hangi firmanın ismi? Ben bu türlü sorular soracağım ve bilmek istiyorum yanıtını. Herkesin de bilme hakkı olduğunu düşünüyorum. Zira bu bir can güvenliği sorunudur. Sular pis mi? Sularda hastalık var mı? Ben rahat rahat gözlerimi kapatıp yüzebilecek miyim? Ayağıma bir şey batacak mı? Yoksa artık ben oraya gitmemeli miyim? Arkadaşlarıma önermemeli miyim? Başımda bu niyetler beliriyor. Ben de durumun ne kadar vahim olduğunu anlamadan dün suda yüzdüm. Endişeleniyorum. İnşallah bir şey olmaz diye. Bir şey olacağını da düşünmüyorum açıkçası fakat çok dikkatli olmak lazım.

“BU BİR KEZLE OLACAK ŞEY DEĞİL”

“Şimdi bir grup gitmiş, orayı temizlemiş. Ellerine sıhhat çok teşekkür ederim. Bu bir defayla, o plastikleri toparlamakla olacak bir şey değil. Suyun kirliliği ve şırıngalar çok değerli. Bunlar nereden geldi? Bunların devamı gelecek mi? Karadeniz’de bir tıbbi atık sorunu mi var? Sorularını sormak istiyorum.”  (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.