Uzmanlar şaşırttı: “Böcekler de acı hissettiği için müdafaa altına alınmalılar”

Sinekler ekseriyetle haşere olarak görülse de, yeni bir çalışma, onları öldürme konusunda iki defa düşünmenizi sağlayabilir.

Böcek yetiştiriciliğinin artış gösterdiğini argüman eden birtakım bilim insanları, böceklerin acı hissettiğini ve hayvan refahı muhafazalarına dahil edilmeleri gerektiğini vurguladı.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, İngiltere’deki Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar, böceklerin, tıpkı beşerler üzere, nosisepsiyon (ağrılı uyaranların tespiti) üzerinde merkezi hudut denetimine sahip oldukları için “büyük olasılıkla” acı hissettiklerini sav ediyorlar.

Bulgulara dayanarak, araştırmacılar böceklerin hayvan refahının korunmasına dahil edilmesi gerektiğini söylüyorlar, bilhassa de böcek yetiştiriciliği hızlandıkça.

DAHA FAZLA ARAŞTIRMAYA MUHTAÇLIK VAR

Şimdiye kadar, böceklerin bu türlü bir denetime sahip olup olmadığını inceleyen az sayıda çalışma var. Uzmanlar, tekrar de daha fazla araştırmaya gereksinim olduğunu belirttiler.

Yeni çalışmada, araştırmacılar böceklerde ağrı ile ilgili evvelki davranışsal, moleküler ve anatomik sinirbilim delillerini tahlil ettiler.

Analizleri, memeliler üzere böceklerin de nosisepsiyon için azalan denetimlere sahip olduğunu, yani acı hissettiklerini gösteriyor.

Araştırmacılar, “Davranışsal olarak, böcek beynindeki değişiklikler, bu değişiklik ister fizikî manipülasyon isterse motivasyonel uyaranların işlenmesi olsun, nosifensif davranışlarını değiştirebilir” diye belirtti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.