Uzmanı uyardı: Soluk tırnaklar yüksek kolesterol işareti

Kardiyoloji Kısım Lideri Prof. Dr. Bilal Boztosun, yüksek kolesterolun atardamarları daralttığında yahut tıkadığında, tırnaklar da dahil olmak üzere bedenin çeşitli bölgelerine giden kan akışını sınırladığını belirterek, “Bu, tırnaklarınızın altlarında koyu çizgiler bırakabilir. Deride ksantom ismi verilen yumuşak, sarımsı büyümeler yahut lezyonlar, yüksek kolesterol düzeylerine işaret edebilir” sözlerini kullandı.

“ZAYIF ŞAHISLARDA YÜKSEK KOLESTEROL HASTASI OLABİLİR”

Yüksek kolesterol risk faktörleri ortasında başta obezitenin geldiğini aktararan Boztosun, “Bu olağan kiloya sahip bireylerde rastlanmayacak manasına gelmiyor. Zayıf şahıslarda yüksek kolesterol hastası olabilir. Kâfi fizikî aktiviteye sahip değilseniz, tütün eserleri ve fast food besinlerde bulunanlar üzere çok fazla doymuş ve trans yağ tüketiyorsanız bunlar yüksek kolesterole taban hazırlar. Ayrıyeten ailede yüksek kolesterol hikayesi varsa diyabet, böbrek hastalığı yahut tiroid beziniz az çalışıyorsa, her yaştan, cinsiyetten ve etnik kökenden insan yüksek kolesterole sahip olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

“AYAKLARDA UYUŞMA VE KRAMP GÖRÜLEBİLİR”

Boztosun, bacak ve ayaklardaki uyuşukluk hissinin yüksek kolesterole dair bir bulgu olabileceğinin altını çizerek, “Bacak atardamarlarınız tıkandığında kâfi ve gerekli ölçüde oksijenden varlıklı kan alt kısmına ulaşmaz. Bacağınızı ağır ve yorgun hissedebilirsiniz. Kolesterol seviyesi yüksek olan birçok insan, bacaklarda yanma ağrısından şikayet eder.

Kan akışındaki azalma, oksijenden varlıklı kanın kollara ve ayaklara ulaşmasını engelleyerek ağrıya ve rahatsız edici, karıncalanma hissine neden olabilir. Hastalığın bacaklar ve ayaklardaki öteki belirti ve semptomları ortasında kramp, güzelleşmeyen yaralar ve soğuk bacaklar yahut ayaklar bulunur.” sözlerini kullandı.

Yüksek kolesterol yahut kalp damar hastalığı için kişinin öteki risk faktörleri geçmişi varsa, kolesterol düzeyini daha sık test ettirmesi gerekebileceğini belirten Boztosun, şunları kaydetti:

“Önerilen başlangıç yaşları erkekler için 20 ila 35, bayanlar için 20 ila 45 ortasındadır. Olağan kolesterol seviyesine sahip yetişkinlerin testi 5 yıl boyunca tekrar ettirmelerine gerek yoktur. Hekiminiz, toplam kolesterol seviyenizin yanı sıra LDL kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserit seviyelerinizi ölçmek için bir lipid paneli kullanabilir. Toplam kolesterol düzeyiniz, kanınızdaki toplam kolesterol ölçüsüdür. LDL ve HDL kolesterol içerir. LDL düzeyleriniz çok yüksek ve HDL düzeyleriniz çok düşük olduğunda yüksek kolesterol tehlikeli olabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.