Uzman açıkladı: “Etrafımızdaki hasta bireyler bizi güzelleşmeye hazırlıyor”

Bir uzman, etrafında hasta beşerler olan bir kişinin, bağışıklık sistemi potansiyel enfeksiyona karşı hazırlanmaya başladığı için hastalığa daha hazırlıklı olabileceğini söylüyor.

ABD’deki Chapman Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Dr. Patricia Lopes, etrafında öbür hasta insanları gören bir kişinin, bu bilgiyi, bağışıklık sistemini kendini enfeksiyona karşı güçlendirecek formda yorumlayacağını söylüyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, Lopes, bunun, virüsler üzere parazitlerin bir kişinin fizyolojisi üzerinde bildiklerinden daha fazla tesiri olduğu manasına geldiğini söylüyor. Öteki bir kişinin hasta olduğuna her şahit olduklarında, beden, hazırlıklar için güç harcıyor.

COVID-19 İÇİN DE TESİRLİ OLABİLİR

Bu ay Functional Ecology’de yayınlanan makalesinde Lopes, “Beynimiz hastalıklı insanlardan bilgi alabilir ve akabinde fizyolojimizdeki değişiklikleri ortaya çıkarabilir” dedi.

Uzman, Covid-19 yahut maymun çiçeği üzere büyük bir salgın bağlamında, bir kişinin etrafındaki parazitler hakkında genel olarak artan farkındalığının, bir formda enfeksiyondan kaçınmasına yardımcı olacağının da altını çizdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.