TCMB, TL varlıkların teminat tartısını artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para ve Kur Siyaseti metni ve Liralaşma Stratejisi kapsamında Türk lirası cinsi varlıkların teminat sistemindeki yükünü artırıcı adım attı.

AA muhabirinin bankacılık kaynaklarından edindiği bilgiye nazaran, Merkez Bankası, bankalara TL Süreçleri ve Döviz Piyasaları Uygulama Talimatı’nda değişikliğe gitti.

2022 yılı Para ve Kur Siyaseti metninde TCMB teminat havuzunda Türk lirası cinsi varlıkları destekleyici biçimde düzenlemeler yapılabileceği ve APİ fonlama yapısında devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) teminat olarak kullanımını artırıcı adımlar atılacağı duyurulmuştu. Bu kapsamda ve Liralaşma Stratejisi çerçevesinde, TCMB, TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki tartısının artırılmasına yönelik olarak 27 Mayıs’tan itibaren kimi uygulamaları devreye alacak.

TCMB, Döviz Piyasaları Müdürlüğü nezdinde tesis edilen tüm swap süreçleri için uygulanan teminat blokajının asgarî yüzde 30’unun DİBS sepetinden oluşmasına karar verdi.

DİBS sepetinin yalnızca TL cinsi; kuponsuz, sabit kuponlu, değişken faizli ve TLREF’e endeksli; DİBS yahut Hazine ve Maliye Bakanlığı Varlık Kiralama Şirketi tarafından yurt içinde ihraç edilen kira sertifikası cinsinden varlıklardan oluşması uygun görüldü.

Ayrıyeten, TL cinsinden DİBS’ler hariç öteki teminat çeşitlerinde iskonto oranlarının artırıldığını ve yüzde 5’ten yüzde 15’e çıkarıldığını belirten bankacılık kaynakları, gelecek devirde de TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki tartısının artırılması tarafında adımların sürdürülebileceğini söyledi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.