Tanıdık Gelebilir! İngiltere’de Et ve Peynirlere Alarm Takılmaya Başlandı

İngiltere’de pek çok market, et, peynir ve kahve gibi gıda ürünlerine fiyatlarından dolayı alarm takmaya başladı. Bazı marketlerde kahvelerin boş kutuları vitrinlerde yerini aldı. Kahveyi satın almak isteyen kişilerin market çalışanları ile iletişime geçmesi istenildi. 

Ekonomik kriz nedeniyle geçtiğimiz dönemlerde marketlerdeki bazı ürünlere Türkiye’de alarm takılmaya başlanmıştı.

Temel besin maddelerin peynire takılan kilitler sosyal medyada da büyük tepkilere neden olmuştu.

Benzer bir tablo şu an İngiltere’de de ortaya çıktı. Gıda enflasyonun yüzde 19,1’e çıkmasının ardından bazı marketler ürünlere alarm takmaya başladı.

Et, peynir gibi ürünlere market zincirlerinde alarm takılmaya başlandı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Co-op market zinciri, bunu ülke genelinde yapmadıklarını, sadece belli mağazalarda uygulamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Sosyal medyada yayılan bir diğer fotoğrafta ise M&S market zincirinin reyonunda yalnızca üç biftek olduğu görülüyor.

Bir M&S temsilcisi de benzer bir şekilde ülke genelinde böyle bir uygulamalarının olmadığını fakat yüksek hırsızlık vakalarıyla karşı karşıya kalan mağazaların kendi inisiyatifleriyle bu tür önlemler alma yetkisinin olduğunu belirtti.

Aldi mağazalarında ise hem peynirlere hem de etlere alarm takıldığı görülüyor.

BBC’ye konuşan bir Aldi temsilcisi de bunun yerel bir önlem olduğunu söyledi. Sainsbury’s mağazalarıysa, müşterilerin kendi ürünlerini kendi okuttukları gişelerin çıkış noktasına bariyer koyarak müşterilerden geçebilmek için fişlerinin barkodunu okutmalarını talep etmiş, bu uygulama tepki çekmişti.

İngiltere’de son bir yılda süt, şeker ve makarna gibi pek çok ürün fiyatında hızlı bir artış yaşandı.

Britanya Perakendeciler Konsorsiyumu’ndan Tom Ironside, “2021-22’de mağazalardan çalınan ürünlerin maliyeti 1 milyar sterlin civarında. Bu para fiyatların düşürülmesi için kullanılabilirdi” dedi ve ekledi:

“Hırsızlıkla mücadele etmek için mağazalar kamera sistemleri, alarmlar ve bu alanda çalışacak kişilere yüzlerce milyon sterlin harcamak zorunda kalıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir