St. Didier batığını istilacı tipler sardı

Antalya Yat Limanı açığında 1942 yılında batırılan St. Didier gemisine dalış yapan Yusuf Öztürk, istilacı uzun dikenli deniz kestanesi ve aslan balıklarını görüntüledi.

Antalya Yat Limanı açığındaki St. Didier batığının dört bir yanının uzun dikenli deniz kestanesi ve aslan balığının istilası altında olduğunu kamerasıyla görüntüleyen dalış eğitmen, Yusuf Öztürk, “üveyş Kanalı üzerinden gelip Antalya Körfezi’ni istila eden uzun dikenli deniz kestanesi ve aslan balıklarının popülasyonu her geçen gün artmakta. Bu iki çeşit de zehirli olarak biliniyor. Balığın bedeninin etrafından sarkan dikenleri dokunduğu bireye ziyan verebiliyor” dedi.

“DÜZENLİ PAKLIK DALIŞLARI YAPILMALI”

Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Düzenli olarak St. Didier’e deniz kestanesi ve aslan balığı temizleme dalışları yapılmalı. Dalış yapan turistler yavaş hareket eden aslan balıklarını fotoğraf makineleriyle görüntülemek istiyor. Balık tabiatı nedeniyle yavaş hareket eden ve kaçmayan bir balık. Nasıl reaksiyon vereceğini kestirmek de sıkıntı. Dalış anında olumsuz bir şeyle müsabakayı da istemiyoruz. Onları o batıktan uzaklaştırıp temizleyebilirsek daha sağlıklı ve inançlı dalışlar olacak.”

ST. DİDİER BATIĞININ HİKAYESİ

İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlarla işbirliği yapan Fransız hükümeti, Suriye’ye girip Lübnan’a yanlışsız ilerleyen İngilizlere karşı, bölgedeki birliklerine asker ve mühimmat dayanağı göndermek istedi. Savaşta tarafsız kalan Türkiye, kendi topraklarından mühimmatın ve askerlerin geçişine müsaade vermedi. Alman işgalindeki Selanik Limanı’na götürülen mühimmat, Qued Yquem ve Saint Didier isimli ticari gemiye yüklendi. Qued Yquem gemisi, 1 Ocak 1942’de Kumluca ilçesi Adrasan açıklarında Kıbrıs’tan kalkan İngiliz savaş uçağı tarafından batırıldı.

Arka tarafına Türk bayrağı çeken Saint Didier ise Antalya Limanı’na sığındı. Limanın 400 metre açığında demirleyen gemi, birebir gün saat 16.00 sıralarında iki İngiliz uçağının gayesi oldu. Uçaklardan birinin attığı torpil gemiyi ıskaladı ve İskele Mescidi ile gümrük binası ortasındaki bölgeye düştü. Patlamanın şiddetiyle Yat Limanı’nda 10-15 metre yüksekliğinde dalga oluştu. İkinci uçağın attığı torpil ise geminin art kısmına isabet etti. Su almaya başlayan gemi, gecenin ilerleyen saatlerinde sulara gömüldü. Savaş gemisi batarken, 5 asker hayatını yitirdi.(DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.