‘Sınavkolik’ Adem’in gözü Guinness de

Samsun Bafra’da yaşayan 59 yaşındaki Adem Topçuoğlu, ilk üniversite sınavına 1980 yılında, liseyi bitirdikten sonra girdi. Toğçuoğlu sınavda istediği puanı alamadı.

Hürriyet’ten Beyazıt Şenbük’ün haberine göre, üst üste iki yıl daha girdiği sınavda başarılı olamayınca askere gitti. 17 yaşından itibaren her yıl girmeyi alışkanlık edindiği sınava, sadece vatani görevini yaparken giremedi. Terhis olunca garsonluk ve sınıf öğretmenliği yapan Topçuoğlu, her sınavda tecrübesini ve puanlarını arttırmaya başladı.

3 kez ön lisans, bir kez lisans bölümü kazanıp, mezun oldu. Topçuoğlu geçen hafta yapılan YKS ile de 41’inci kez sınav heyecanını yaşadı. Üniversite kazanmaktan çok sınava girmeyi seven Topçuoğlu, “Gençlere baktığımda hemen hemen hepsi üniversite sınavında başarısız olmayı dünyanın sonu gibi görüyorlar. Onlara bu sınavın tek ve son sınav olmadığını göstermek için her sene giriyorum. Onlara, ‘Bir olmazsa iki olur, iki olmazsa üç olur. Bakın ben 41 kere girdim’ diyorum. Hayatım boyunca bir sürü işte çalıştım, bunu yaparken 5 üniversite okudum” dedi.

ÖSYM’NİN HAFIZASIYIM

Adem Topçuoğlu farklı farklı sistemlerle sınava girdiğini söylerken üniversite sınavları tarihinin hafızası gibiyim diye konuştu. Topçuoğlu, KPSS’ye ve yabancı dil sınavlarına da birçok kez girdiğini söylerken onlarda çok istediği gibi sonuçlar alamadığını ekledi.

Adem Topçuoğlu, 1980 yılında başladığı sınav maratonunda 3 kez 2 yıllık bir kez de 4 yıllık üniversite bitirdi.

En sağdaki Adem Topçuoğlu (1980)

42’NCİ SINAV KONYA’DA

Seneye 42’nci sınava gireceğini söyleyen Topçuoğlu, “Konya’nın plakası 42 olduğu için Konyalılar sınava orada girmemi istiyor. Ben de onları kırmayıp gideceğim. Bundan sonraki sınavlar için de plakalara göre il il dolaşacağım. Ayrıca Guinness rekorlar kitabında da gözüm var.” diye devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.