Şiddetli PSM’de 10. yıla özel açılış

Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM), 10. yaşını kutladığı yeni döneminin programını dün bir basın toplantısıyla duyurdu. Toplantıya, Şiddetli PSM Genel Müdürü Filiz Ova’nın yanı sıra bu akşam Güçlü PSM’nin yeni dönemini açacak olan Fazıl Say ve ona eşlik edecek olan çellist Jamal Aliyev ile medya sanatkarı Refik Anadol da katıldı. Say’ın Şiddetli PSM’nin siparişi üzerine viyolonsel ve piyano için bestelediği “Hayat Ağacı” süiti de bu konserle prömiyerini yapacak.

Toplantıda konuşan Say, bilhassa AKM’nin kapalı olduğu yıllarda PSM’ye büyük misyon düştüğünü söyledi. Usta sanatçı, “10. yıl yapıtı teklifini seve seve kabul ettim” derken yapıtını şöyle anlattı: “Teklif birinci geldiğinde pandemi koşulları vardı, meskenlere kapanmıştık. Kalabalık ortamları düşünemediğimiz bir periyottu. O nedenle 300-500 kişilik bir orkestranın seslendireceği bir beste yapmadım. 1-2 şahısla de görkemli bir beste olabilir. Jamal bu noktada devreye girdi, Refik Anadol’un katkıları da işi boyutlandırdı” diye konuştu.

Say, 5 kısımlık süitin ayrıntılarını da anlattı. “Umut” kısmıyla başlayan beste, “Hayat Ağacı”yla bitiyor. İkinci kısmın “Babam Ahmet Say” ismini taşıdığını söyleyen usta sanatçı, bestesini babasına dinletemediği için duyduğu ıstıraptan de kelam etti. Üçüncü kısım Say’ın eşinin ismini taşıyor: “Ece”. Dördüncü kısım ise dört yıl evvel ömrünü yitiren Say’ın annesi Ayşe Gürgün Say için bestelenmiş. Say’ın da belirttiği üzere hayli şahsî bir beste olan “Hayat Ağacı”, birebir vakitte sanatkarın yüzüncü yapıtı.

Refik Anadol da toplantıda “rüya” olarak nitelendirdiği konserde yapay zekânın herkesle birlikte konseri dinleyip o an bir eser ortaya çıkartacağını söyledi. Jamal Aliyev ise çok heyecanlı olduğunu lisana getirirken, Say’la sahneye çıkmaktan ötürü çok keyifli olduğunu söz etti.

“9. DÖNEMDE 900 ETKİNLİK”

Tiyatro ve müzikaller açısından ise Kuvvetli PSM’de yeniden sağlam bir sene olacak. Eski projeler devam ederken “Kibritin Ucunda” isimli yeni bir oyun daha sahnelenecek. İKSV ve ID İrtibat iştirakinde hayata geçen, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” romanından birebir isimle uyarlanan, Serkan Keskin’in başrolde yer aldığı oyun ise merak uyandırdı. Öte yandan bir 10. yıl standının açılacağı ve üç üyelik kartının satışa sunulacağı yeni gelişmeler ortasında.

İLK KONSER, BİRİNCİ TİYATRO

Bu yılki programda en manalı proje ise “İlk konserim, birinci tiyatrom PSM’de” sloganıyla duyurulan bir toplumsal sorumluluk projesi. Ova’nın ayrıntılarını duyurduğu projede SosyalBen Vakfı ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’yla işbirliğine gidilecek. Yapılan bir araştırmaya nazaran toplumun yüzde 80’i hayatlarında hiçbir kültürel aktifliğe katılmamış. Bu projeyle vakıfların çalışmayla belirleyeceği yurttaşlar hayatlarında birinci sefer konser ve/veya tiyatro tecrübesi yaşayacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.