SEC’ten ‘yeşil yıkama’ yapan fonlara açık bildiri

Sürdürülebilir yatırımın popülaritesi son yıllarda patladı ve ESG odaklı fonlara sadece milyarlarca dolar çekmekle kalmadı, tıpkı vakitte bu argümana sahip fonlar üzerindeki incelemeleri de artırdı. ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) kısa müddet evvel çevresel, toplumsal ve yönetişim manasına gelen ESG‘yi yıl için değerli odak alanlarından seçti.

SEC, yatırım fonları, borsada süreç gören fonlar ve özel fon teklifleri dahil olmak üzere ESG ile ilgili danışmanlık hizmetleri ve yatırım eserlerine odaklanmaya devam edeceğini, kayıtlı yatırım danışmanlarının ve kayıtlı fonların “ESG yatırım yaklaşımlarını yanlışsız bir halde açıklayıp açıklamadığını” gözden geçireceğini söyledi. Portföy seçiminde “göz önünde bulundurulan yahut dahil edilen Etraf Sürdürülebilirlik ve Yönetişim (ÇSY) faktörlerinin mümkün yanlış beyanlarına” da odaklanılacak. SEC ayrıyeten 2021’de “ESG ile ilgili suiistimalleri proaktif olarak belirlemek” için Uygulama Kısmı bünyesinde bir İklim ve ESG Misyon Gücü kurulduğunu duyurdu.

SEC’İN BİLDİRİSİ ÇOK AÇIK

SEC’den gelen ileti açık: Yatırım firmalarının reklam, pazarlama, ESG beyanları ve ESG faktörleriyle ilgili öteki açıklamalara çok dikkat etmesi gerekecek. Pek çok fon, kâfi bilgilendirme yapmadan kendilerini ESG fonu olarak etiketliyor.

DWS GROUP SEC TARAFINDAN İNCELENİYOR

The Wall Street Journal’ın Deutsche Bank’ın varlık idaresi kolu DWS Group’un varlıklarını yönetmek için sürdürülebilir yatırım kriterlerini kullanmayı abarttığını bildirmesinin akabinde komite da bu manşetlere odaklandı. SEC ve Federal savcılar artık mevzuyu araştırıyor.

SEC lideri olarak onaylanmasından bu yana Gary Gensler, şirketlerin ve fon yöneticilerinin, bilhassa de işletmelerinin yahut portföylerinin etraf dostu yahut toplumsal açıdan sorumlu olduğunu tez edenlerin, iklim riskleri üzere sürdürülebilirlik problemleri hakkında daha fazla bilgi açıklamasını gerektiren bir çerçeve için bastırıyor.

Bu yılın başında, SEC, şirketlerin yıllık sera gazı emisyonlarını ve işletmelerinin karşı karşıya olduğu iklim risklerini açıklamalarını gerektiren bir kuralı açıkladı. Komite geçen günlerde de, önerilen kurala ait kamuoyu açıklama mühletini 17 Haziran 2022’ye kadar uzattığını duyurdu.

GENSLER’İN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMASI

Twitter’da son vakitlerde yayınlanan bir görüntüde, Gensler, şu anda ESG amaçlarına ulaşan varlıklara yatırım yaptığını tez eden toplamda 3 trilyon dolardan fazla büyüklüğe sahip en az 800 fon bulunduğunu kaydetti. SEC lideri, “Fakat fonların yeşil yahut sürdürülebilir olduğu tezlerinin ardında hangi bilgiler var?” diye sordu.

ISS Market Intelligence tarafından hazırlanan bir rapora nazaran 2021’de ABD’de ESG yatırım fonu ve ETF varlıkları rekor 400 milyar dolara yükseldi ve 133 yeni ESG fonu kuruldu. Raporda ayrıyeten, yaklaşık 300 milyar dolarlık varlığı temsil eden 136 fon, şu ya da bu biçimde ESG kriterlerini kullanmaya başladı, isimlerine ESG ile ilgili tabirler ekleyen 39 eski fon var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.