Rumen şirket açıkladı: Odesa’dan Türkiye’ye Karadeniz üzerinden bir kargo gemisi geliyor

T24 Dış Haberler

Rumen gemicilik şirketi Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM),  Joseph Schulte gemisinin salı günü Ukrayna’nın Odessa limanından İstanbul’a doğru yola çıktığını duyurdu.

Bir Çin bankası ve Bernhard Schulte’nin ortak sahini olduğu gemi Ukrayna, Romanya ve Türkiye’nin karasularını kullanarak seyahat edecek. BSM, bu rotayı “güneye giden gemilerin güvenli geçişi” için kullanacaklarını belirtti.

Ukrayna, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de başlattığı topyekûn işgal girişiminden sonra Ukrayna limanlarında mahsur kalan gemilerin çıkarılabilmesi için Karadeniz’de bir “insani koridor” belirlendiğini duyurmuştu. 

Karadeniz, Rusya’nın işgal girişiminin en çok konuşulan başlıklarından biri oldu. Tahıl taşıyan gemilerin yanı sıra, kargo gemileri de uzun süre boyunca Ukrayna limanlarında mahsur kaldı. 

Rusya, Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda imzalanan, Rusya’nın işgalinden sonra Ukrayna limanlarında mahsur kalan milyonlarca ton tahılın dünyaya ulaştırılmasını sağlayan Tahıl Anlaşması’na katılımını 17 Temmuz’da durdurduğunu duyurmuştu.

Anlaşma kapsamında yaklaşık 33 metrik ton mısır, buğday ve diğer tahıllar, Ukrayna’dan dünyanın çeşitli yerlerine gönderilirken, son gemi ise pazar günü Ukrayna limanından ayrılmıştı.

Rusya, kendi tahıl ve gübresini ithal etmesi yönünde verilen sözlerin tutulmadığını gerekçe göstererek anlaşmayı uzatmama tehdidinde bulunuyor. Moskova ayrıca, anlaşma kapsamında tahılın söz verildiği üzere en yoksul ülkelere ulaştırılmadığını iddia ediyor. BM ise anlaşmanın gıda fiyatlarını küresel olarak yüzde 20 oranında düşürerek en yoksul ülkelere yardımcı olduğunu belirtti. 

Dünya Gıda Programı’na göre, anlaşma kapsamında ihraç edilen tahılın yüzde 46’sı Asya’ya, yüzde 40’ı Batı Avrupa’ya, yüzde 12’si Afrika’ya ve yüzde 1’i Doğu Avrupa’ya gitti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx