Rodin’in 22 yapıtı Antalya’da sergileniyor

Fransız heykeltraş Auguste Rodin’in ‘Tutkunun Heykeltraşı Rodin: Erbil Akın Özel Koleksiyonu’ndan Bir Seçki’ standında, sanatkarın 1880’den itibaren hazırladığı, “The Kiss” (Öpücük), “Eternal Spring” (Sonsuz Bahar), “The Falling Man” (Düşen Adam), “Havva” ve “Düşünen Adam” yapıtları görülebilecek. Stant 31 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Lideri Davut Çetin standa ait Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ATSO’nun 140. kuruluş yıl dönümü hasebiyle özel bir stant yapmak istediklerini belirterek, “Bundan evvelki küratör arkadaşımız ‘Burada Rodin standı yapabiliriz.’ diye bir teklifte bulundu. Rodin standını nasıl yapabileceğimizi araştırdığımızda, bizim de bir üyemiz olan Erbir Arkın Bey’in KKTC’de Rodin koleksiyonu olduğunu tespit ettik. Erbil Beyefendi ile irtibata geçtik” dedi.

KKTC’den yapıtları getirirken zorluk çektiklerini söyleyen Çetin stant hakkında, “Hem bizim 140. Yılımızı kutluyoruz hem de kültür sanat alanında çok kıymetli bir standa konut sahipliği yapıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız en güzel stantlardan biri Rodin’in sergisi” tabirlerini kullandı.

Çetin, yapıtların her birinin katalogda yer aldığını ve sertifikalı olduğunun altını çizdi.

‘RODİN’İN BU KADAR YAPITI DAGA EVVEL BİR ORTADA HİÇ GÖRÜLMEMİŞTİ’

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, binanın üç katına yayılan yapıtların gerçekliğine ait vakit zaman ziyaretçilerin sorularıyla karşılaştığını lisana getiren Çetin, “Tabii Rodin’in bu kadar yapıtı daha evvel bir ortada hiç görülmemişti.” diye konuştu.

‘HER BİRİ ÇOK DEĞERLİ PARÇALAR’

Seray Kantarcıoğlu, stantta sanatkarın kişiliğine, ömrüne ve sanat çizgisine dair bilgilerin de olduğunu aktararak, şöyle konuştu:

“Aslında yapıtların bir başka ehemmiyeti şu; Rodin’in heykel imal tekniklerini, çalışma karakteristiğini çok güzel yansıtan modüller mevcut. Biz bu heykel sayesinde Rodin’in birinci periyotta yaptığı yapıtların yanı sıra daha geç periyotta yaptığı yapıtlarından örnekleri, bir heykeli yaparken hangi teknikleri kullandığını, mitolojik mevzuları nasıl işlediğini, kendinden evvelki devirlerden, klasisizmden, Rönesans heykelinden nasıl etkilendiğini ve bunlara karşın çağdaş çağın çığır açan bir heykeltıraşı olarak günümüze ulaşan bu yapıtları izleyiciye sunmaya çalışıyoruz. O yüzden her biri birbirinden değerli, kıymetli ve çok bedelli kesimler.”

Eserlerin sergilendiği binanın en yüksek teknik donanıma sahip olduğuna işaret eden Kantarcıoğlu, sulu ve gazlı yangın söndürme, alarm sistemi ve evvelki stantlara oranla daha çok sayıda, 7/24 güvenlik vazifelisi bulunduğunu kelamlarına ekledi.

Serginin küratörlüğünü, The Arkın Collection Gallery Sorumlusu Oya Silbery yaparken, koordinatörlüğünü Antalya Kültür Sanat Yöneticisi Münevver Eminoğlu, düzenlemesini ise Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD), The Arkın Rodin Collection Gallery, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Antalya Kültür Sanat üstlendi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.