Nöroloji Uzmanı uyardı: ‘Migren hastaları yazın ekstra dikkat etmeli’

Migrenin beyinde yaşanan bir dizi kimyasal değişimin sonucu ortaya çıkan özel bir baş ağrısı çeşidi olduğunu belirten Nöroloji Uzm. Dr. Armağan Uysal, “Ağrı çoklukla başın bir yarısından başlar, şiddetlidir, zonklayıcıdır, en az 4 saat olacak formda uzun sürer ve beraberinde; mide bulantısı, kusma, ışık, ses, koku, dokunmaya artmış hassasiyet eşlik eder. Bu hastalık ülkemizde ve dünyada bireylerin ömür kalitesini bozarak mağduriyet oluşturan birinci 10 hastalık ortasındadır.

– Ülkemizde çocuk ve ergenlerin onda birinde ve gençlerimizin beşte birinde migrene bağlı baş ağrısı sorunu bulunmaktadır. Genetik yatkınlığı olan bireylerde kimi tetikleyiciler, migren ataklarını ortaya çıkaran beyin kimyasallarının salgılanmasına yol açar. Hormonlar, açlık, gerilim, uyku nizamı bozukluğu, çeşitli besinler, su tüketiminin kâfi olmaması, iklim değişiklikleri, ışık-ses-koku açısından uygun olmayan etraf şartları bu tetikleyicilerden bazılarıdır” dedi.

ACİL MÜDAHALE LİSTESİNDE

Migren tedavisinin beyindeki kimyasallara yönelik müdahaleleri içermedikçe başarılı olmayacağını söyleyen Uysal, “Hastanın bilinçlenmesi, ömür formunun düzenlenmesi, uygulanacak ilaç ya da ilaç dışı müdahaleler ile migren tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sülük, hacamat, homeopati üzere bilim dışı uygulamaların ispat edilmiş hiçbir katkısı yoktur. Migren kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir sıhhat meselesidir; zira kronik migren Dünya Sıhhat Örgütü raporuna nazaran acil müdahale listesindeki birinci 10 hastalık içerisinde yer alıyor.

– Hastaların dörtte birinde ömür kalitesinin yüz de 90’ı aşan oranlarda bozulduğu rapor edilmiştir. Hastaların yüzde 65’ten fazlası ise migren atakları nedeniyle işyerlerinde sorun yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bu çeşit hastalar için Amerika’da yılda 40 milyon dolar, Avrupa da ise 50 milyon dolar harcanıyor. İngiltere’de günde yaklaşık 100 bin kişi okula yahut işe gidemiyor” halinde konuştu.

YAZ AYLARINDA EKSTRA DİKKAT

Hava sıcaklarının arttığı bugünlerde migren ağrısı çeken hastalara tavsiyeler veren Uysal, “Migren ağrısı çeken hastaların yaz aylarında kesinlikle şapka takmalarını, güneş gözlüğü kullanmalarını, güneş zirvedeyken yürüyüş yapmamalarını öneriyoruz. Ayrıyeten konutta idman yapmak, bol su içmek, kahve ölçüsünü azaltmak, günlük tertibi mümkün olduğunca korumak ağrılarını hafifletecektir. Unutulmamalı ki gerilim migreni tetikleyebilir ancak migren özünde ruhsal diye tanımlanan bir ağrı çeşidi değildir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.