Naci Görür’den kritik ikaz: ‘Minimum 7.2 ile 7.6 ortasında bir sarsıntı bekliyoruz’

Bilim Akademisi Kurucu üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 17 Ağustos 1999 sarsıntısını kıymetlendirdi.

1999 sarsıntısının daha dikkatli olmamız gerektiğini öğrettiğini söyleyen Görür, mümkün Marmara sarsıntısı için vaktin azaldığını söyledi. İstanbul’da beklenen mümkün zelzele hakkında konuşan Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da asgarî 7.2, azamî 7.6 büyüklüğünde bir zelzelenin olacağını ve en çok Avrupa yakasının kıyı bölümlerinin etkileneceğini söyledi. Görür, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan araştırma sonucunda 50 bin binanın tahribat göreceğini açıkladı. İvedilikle sarsıntıya karşı hazırlıklı olunması konusunda ihtarda bulundu.

‘MİNİMUM 7.2, AZAMÎ 7.6 ZELZELE BEKLENİYOR’

Prof. Dr. Naci Görür, dedi.

‘İSTANBUL’UN SÜRATLE SARSINTIYA HAZIRLANMASI LAZIM’

Prof. Dr. Görür, beklenen zelzele öncesinde acil olarak müdahale edilmesi gereken yerlerin bilhassa Avrupa yakasında bulunan kıyı ilçeler olduğunu belirtti. Bilhassa Büyükçekmece ve Küçükçekmece bölgesine dikkat çeken Prof. Dr. Görür, “Avrupa yakası Asya’ya nazaran, tabanı göz önüne alırsak daha fazla hasar görür. Avrupa yakasında Haliç’ten Marmara kıyılarından Silivri’ye kadar, Avcılar, Zeytinburnu, Tarihi Yarımada’da dahil, Büyükçekmece, Küçükçekmece kıymetli hasar alır. Anadolu yakası göreli olarak taban açısından biraz daha sağlam. Türk hükümetinin alel tez, şayet İstanbul’u konuşuyorsak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak, halkı da işin içine alarak gerekli finans kaynaklarını oluşturarak, diğer hiçbir önemli projeye para sarf etmeyerek, yalnızca İstanbul’un süratle sarsıntıya hazırlanması lazım, aksi halde çok üzüleceğiz” diye konuştu.

‘320 BİN İNSAN DİREKT DOĞRUYA VEFATLA BURUN BURUNA…’

Prof. Dr. Görür, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tahribat görecek binaların sayısı ile ilgili yapılan araştırmaya ait, “Minimum 7.2 büyüklüğünde bir zelzele olursa, can hasarı da büyük olabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı araştırmalarda, İstanbul’da çok büyük tahribat görecek bina sayısının 50 bin civarında olduğunu söylediler. Bu çok ağır hasar demektir. 50 bin binadan vazgeçelim, 10 bin binada yalnızca ölümlü hadisenin olduğunu düşünelim. Geriye kalan 40 bin binada hiç insanın ölmediğini düşünelim. 10 bin bina için her binayı 4 katlı düşünelim, 40 bin kat eder. Her kata 2 daire koyarsak 80 bin daire yapar. Her daire 4 kişi koyarsak 320 bin insan direkt doğruya vefatla burun buruna demektir. Bu kadar minimize ettiğimiz halde durum bu. Hasebiyle olabilecek can kaybını siz hesaplayın. Bu işin latifesi yok” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.