Memleketler arası yatırımcı karar verirken nelere dikkat eder

Uluslararası yatırımı çekebilmek için kurallar getiriliyor, yatırımdaki işleyişi kolaylaştırmak için çalışmalar yürütülüyor. Zira Türkiye’de de dünyada da yatırım çekebilmek ülke ekonomileri için hayati kıymet taşıyor.

Ekonomist Prof. Dr. Mahmut Demirbaş, yatırımcının tercihlerini etkileyen faktörleri Ensonhaber için sıraladı.

“Döviz rezervleri önemli”

Demirbaş, yatırımcıların çalışacağı ülkenin döviz rezervlerine dikkat edeceğini belirterek, “Bu rezerv hesabında ekseriyetle altın hesabını dikkate almaz. Zira altın hesabını statik olarak görür. Yatırım yapacağı ülkenin kredi notlarına, CDS puanlarına dikkat ederler. Ülkenin kredi notu ne kadar yüksekse ve CDS puanı temerrüt mümkünlüğü ne kadar düşükse yatırım fiyatını o oranda arttırır.” biçiminde görüşlerini belirti.

Yatırımcının kriterleri

Biz de Prof. Dr. Mahmut Demirbaş’ın anlatımından yatırımcıların çalışma yapacakları ülkede dikkat edilecekleri mevzuları şöyle sıralandırdık:

Reel getiri oranına dikkat ederler

  • Yatırım yapacağı ülkede elde edeceği gerçek getiri oranına dikkat ederler. Yatırımcı gerçek getiri oranı yüksek ülkelere yatırımı aktarır. Yüksek gerçek getiri oranı bulamıyorsa en az negatifreel faizin olduğu ülkeleri tercih eder. Geleceğin uygun olacağı inancı ve o ülkede enflasyonun düşeceği beklentisi ile olumlu gerçek getiriyi yakalayabileceklerini düşünür ve ümit ederler.

Ülkenin gelecek projeksiyonuna dikkat ederler

  • Yatırım yapacağı ülkenin gelecek projeksiyonuna dikkat ederler. Gelecek projeksiyonunda ülkenin müspet bir kıssası varsa, büyüme trendi yüksekse, elde edilen getirileri piyasa iştirakçileri yatırımları oranında meselesiz elde edebiliyorlarsa o ülkelere yatırımlarını arttırırlar.

Ülkenin politik yapısına dikkat ederler

  • Yatırım yapacağı ülkenin politik yapısına dikkat ederler. Ülkeler ne kadar demokratik yapıya sahip iseler, demokratik yapının sürekliliği tesis edilebiliyorsa ve idare yapısında bir kaos belirtisi yoksa, türel normalar da daima bir değişiklik yok ise memleketler arası piyasalarla ahenk içerisinde iseler, sermaye hareketlerinde bir kısıtlama yoksa o ülkelere yatırım yaparlar.
  • Ya da kraliyet yahut kominist bir idare hali ya da oligarşik yahut totaliterrejime sahip bir yapıya ekonomik yatırımlar yapacaklar ise memleketler arası hukuk çerçevesinde garantörlük isterler ya da imtiyazlar isterler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.