Kısırlık araştırmasında çarpıcı sonuç: İdrarda kimyasal oranı ‘endişe verici’

Uluslararası Etraf Dergisi’nde (Journal Environment International) yayınlanan bilimsel araştırmada, yaklaşık 100 erkeğin idrar örnekleri incelenerek, sperm kalitesindeki düşüşün nedenleri sorgulandı. Bu araştırma, insan doğurganlığını azalttığı bilinen endokrin bozucuların ‘endişe verici’ seviyede olduğunu ortaya koydu.

GÜVENLİ DÜZEYİN 100 KATI

Euronews’te yer alan habere nazaran araştırmada, hormonlara ziyan verdiği ve sperm kalitesini düşürdüğü saptanan bisfenol ve dioksin üzere kimyasalların oluşturduğu karışımların, olağanda inançlı olduğu düşünülen düzeyin 100 katına kadar çıktığı görüldü.

Yine bu kimyasallara ortalama maksat olma, kabul edilebilir düzeyden 17 kat fazla olduğu görüldü.
Bilimsel makalede “Risk kıymetlendirmemiz, erkek üreme sıhhatini etkileyen kimyasalların karışımının düzeyinin kabul edilebilirlik oranının çok fazla olduğunu ortaya koyuyor” denildi.

9 KİMYASAL HUSUS MERCEK ALTINA ALINDI

Araştırmanın 18 ila 30 yaş kümesi 98 Danimarkalı erkek ortasında gerçekleştirildiği açıklandı. Bu araştırmada idrarda bulunan 9 kimyasal unsur mercek altına alındı.

Araştırmada Avrupa Besin Standartları Ajansı’nın (EFSA), tekrar erkek idrarlarında bulunan 20’ye yakın kimyasal unsurla ilgili daha evvel açıkladığı bilgiler de kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.