Katar’dan ‘Suriye ile normalleşme’ açıklaması: Sadece spekülasyon

Katar, Suriye ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde adım atılabileceği iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilişkilerin normalleşmesine ilişkin söylenenlerin ‘sadece spekülasyon’ olduğunu söyledi.

AA’nın aktardığına göre, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeleri ve bazı Arap ülkelerinin Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Suriye konusunu görüşmek üzere bugün yapacağı toplantı öncesi Katar televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Başbakan Al Sani, Katar’ın ‘Esad rejimi konusundaki tavrının net olduğunu’ söyledi. Al Sani, “Esad ile normalleşmeye dair söylenen her şey sadece spekülasyon ve masada hiçbir şey yok” ifadelerini kullandı.

‘SURİYE’NİN ARAP BİRLİĞİ ÜYELİĞİ HÂLÂ ASKIDA’

Al Sani, Suriye’de gerçek bir siyasi çözüm olmadan Katar’ın normalleşme tutumunda bir değişiklik olmayacağını ve bu konuda adım atmayacağını belirterek, “Suriye’nin Arap Birliği’ndeki üyeliğini askıya alma gerekçeleri hâlâ geçerli” dedi.

Arap Birliği, Suriye’deki iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011’de Suriye’nin üyeliğini askıya almıştı. Katar’ın açıklaması, Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu ve Arap Yarımadası’ndaki bazı ülkelerini son dönemde attığı Suriye ile normalleşme adımları sürerken geldi.

SURİYE İLE NORMALLEŞME ADIMLARI

Yaklaşık 12 yıl aranın ardından Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mıkdad, 12 Nisan’da Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek, Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile görüşmüştü. İkili, iki ülke arasında konsolosluk hizmetleri ve uçuşların yeniden başlatılmasına yönelik adımlar da dahil olmak üzere birçok konuyu görüşmüştü. Görüşmelerde ayrıca Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden dahil edilme çalışmaları olmuştu.

Mıkdad’ın ziyareti, Suriye’de ayaklanmaların başladığı 2011’den bu yana Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından Suudi Arabistan’a gerçekleşen ilk ziyaret olmuştu.

Basında yer alan haberlere göre de Suudi Arabistan’ın Esad’ı 19 Mayıs’ta Riyad’ın ev sahipliğinde yapılacak Arap Birliği zirvesine davet etmeyi planladığı iddia edildi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de Eylül 2022’de 77’nci Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Mikdad ile bir araya gelerek ikili ilişkileri görüşmüştü. Mısır’ın da Suriye ile son dönemde ciddi bir diplomatik atılım süreci geçiriyor. Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şukri, 27 Şubat’ta Şam’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir