İsrail ve ABD’den İran önlemi… Bütün Ortadoğu’ya kuracaklar

İsrail ve ABD, İran’ın olası saldırılarına karşı “Ortadoğu Hava Savunma İttifakı” oluşturdu.

İsrail Meclisinin Dışişleri ve Güvenlik Komitesi toplantısında konuşan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın olası saldırılarına karşı ABD ile “Ortadoğu Hava Savunma İttifakı” oluşturduklarını açıkladı.

Gantz, “İran’la mücadelede son aylarda dünyadan destek almayı başardıklarını” söyledi.

İsrailli Bakan, “(İran’a karşı) Siyasi ve ekonomik baskının yanı sıra gerektiğinde askeri baskı da uygulamalıyız” şeklinde konuştu.

Yaklaşık bir yıldır Washington yönetimi ve ABD Savunma Bakanlığındaki (Pentagon) ortaklarıyla İsrail’in bölge ülkeleriyle iş birliğini güçlendirmek üzere kapsamlı bir program yürüttüklerini kaydeden Gantz, “Umarım Başkan Joe Biden’ın (Temmuz’da İsrail’e düzenleyeceği) önemli ziyareti sırasında bu yönde bir adım daha atacağız” ifadelerini kullandı.

İran’a karşı ABD ile bölgede bir hava savunma ittifakı kurmakta olduklarını aktaran Gantz, şunları söyledi:

“Bu vizyonun ilk unsuru olarak, İran’ın bölge ülkelerine roketler, seyir füzeleri ve İHA’lar kullanarak saldırma girişimleri karşısında ‘Orta Doğu Hava Savunma İttifakı’ inşa ediyoruz. Bu program şu an etkin ve İran’ın İsrail’e ve diğer ülkelere saldırma girişimlerinin başarılı bir şekilde durdurulmasını sağladı.”

Gantz, ülke dışındaki İsraillilere yönelik saldırı ihtimaline karşı da “güçlü tepkiler” hazırladıklarını sözlerine ekledi.

İsrail Savunma Bakanı, detay paylaşmadan, “Yurt dışındaki İsraillilere zarar verilmesine karşı güçlü tepkiler hazırladık” ifadesini kullandı.

İRAN TAHRAN’DAKİ SALDIRIDAN İSRAİL’İ SORUMLU TUTUYOR

İran Devrim Muhafızları Ordusu bünyesinde Suriye’de görev aldığı belirtilen Albay Seyyad Hodayi, 22 Mayıs’ta Tahran’daki evinin önünde motosikletli iki kişinin açtığı ateş sonucu başından vurularak hayatını kaybetmişti.

Saldırıyı üstlenen olmazken İranlı yetkililer, İsrail’i suçlamış ve saldırının intikamının alınacağı yönünde açıklamalar yapmıştı.

İsrail hükümeti geçen günlerde İran’ın İsrail vatandaşlarına yönelik terör saldırısı tehdidi gerekçesiyle Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı yapmıştı.

Biden, 13 Temmuz’da başlayacağı bölge turunda İsrail’in ardından Suudi Arabistan’a geçerek Arap liderlerle buluşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.