İsmi yüzünden başına gelmeyen kalmadı; “ölü” göründü, evli değilken çocukların velayeti verildi, pek çok davada “tanık” oldu

Bolu’da yaşayan 40 yaşındaki Salih Yıldırım, isim ve soyadının yaygın olması nedeniyle, hiç gitmediği illerdeki bazı adli olaylara “tanık” olarak yazıldığını söyledi. Yıldırım, “Bu isim yüzünden çok çektim. İsmimin başına ya da sonuna farklı bir isim daha ekleyeceğim. Adliyeye gelmekten sıkıldım” dedi.

Bolu’da, mobilya ve beyaz eşya satan dükkanda çalışan, evli ve 2 çocuk babası Salih Yıldırım, isim ve soyadının Türkiye’de yaygın olması nedeniyle birçok sorun yaşadı.

Yıldırım, kayıtlarda “ölü” gözüktüğünden askerlik görevini yapamadı, bekarken bir boşanma davasında çocukların velayetinin kendisine verildiğini öğrendi ve hiç gitmediği İstanbul’da hırsızlık, Antalya’da da taciz olaylarında “tanık” olarak ifadeye çağrıldı.

Söz konusu durumlarla ilgisiz olduğunu sık sık dilekçeyle bildiren Yıldırım, Bolu Adliyesi’nde de Antalya’ya hiç gitmediğini, olaydan haberi olmadığını yazıp, telefonunun baz istasyonu kayıtlarının incelenmesi yönünde savcılığa dilekçe verdi.

“Sen ölüsün dediler”

Yaşadıklarını anlatan Salih Yıldırım, “2000’de askerlik vazifemi yapmam gerekirken, tüm devrelerim askerlik şubelerinden çağırılırken, ben çağırılmadım. Bu durum üzerine o dönem ikamet ettiğim Düzce’de askerlik şubesine gittim. Oradan beni Malatya askerlik şubesine, daha sonra da Malatya’nın bir ilçesinde bulunan askerlik şubesine yönlendirdiler.

Oraya gittiğim zaman ise komutan bana, ‘Salih sen ölüsün, Şırnak’ta çığ altında kalmışsın’ dedi. Sonrasında ise Genelkurmay’a yaşadığıma dair dilekçe verdim ve 2004 yılında askerlik görevimi yerine getirdim” ifadelerini kullandı.

“Hiç evlenmemişken, adıma açılmış boşanma davasında çocukların velayeti verildi”

Salih Yıldırım, bir boşanma davası sonrası çocukların velayetinin kendisine kaldığı belirterek, “Bu isim yüzünden çok çektim. 2012 yılında bir avukat aradı. Bekardım, hiç evlenmemiştim daha. Adıma açılmış boşanma davası çıktı. Avukat, ‘Çocukların velayeti size kaldı’ dedi. Dedim ki, ‘Ben evlenmedim ki çocukların velayeti bana kalsın’. Gittim, adliyeye ifade verdim. İsim benzerliğinden dolayı olduğunu belirttim, yanlışlık düzeltildi” diye konuştu.

Salih Yıldırım, adına yeni bir isim daha ekletmek istediğini söyleyerek, “Bu olaylardan rahatsızım. Özel bir şirkette çalışıyorum ve bu olaylar için izin almam gerekiyor. Bu durumdan sıkıldım, ismimin başına ya da sonuna farklı bir isim daha ekleyeceğim. Bu mağduriyet sanırım sadece bu şekilde çözülecek. Durduk yere adliyeye gelmekten sıkıldım” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir