İngiltere’den TikTok talebi: Çin ile data paylaşılıyor iddiası!

İngiliz parlamentosunun Çinli teknoloji şirketi “ByteDance“e ilişkin toplumsal paylaşım platformu TikTok üzerinde hesap açması tartışmalara neden oldu.

Geçen yıl Çin hükümeti tarafından “kötü niyetli bir biçimde palavra ve yanlış bilgi yaymakla” suçlanarak yaptırım uygulanan Tom Tugendhat, Iain Duncan Smith ve Nus Ghani üzere üst seviye İngiliz siyasetçilerin de ortalarında olduğu birtakım milletvekilleri, Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’na mevzuyla ilgili bir mektup yazdı.

Politico’nın haberine nazaran, ulaşılan mektupta milletvekilleri, TikTok’un kullanıcı bilgilerini Çin ile paylaştığını tez ederek, “parlamentonun kelam konusu platformda hesap açma kararı nedeniyle hayal kırıklığına uğradıklarını” tabir etti.

Milletvekilleri mektupta, Çin’e hiçbir data aktarılamayacağına dair garantiler verilinceye kadar parlamentonun TikTok hesabının kaldırılması davetinde bulundu.

Öte yandan, İngiltere hükümetine ilişkin İş, Güç ve Endüstriyel Strateji (BEIS) komitesinin TikTok’a yönelttiği sorulara yazılı cevap veren TikTok’un Avrupa Bölgesindeki Siyasetlerden Sorumlu Lider Yardımcısı Theo Bertram, “TikTok kullanıcı datalarının Çin hükümetine iletilmesinin asla talep edilmediğini ve bu türlü bir talep olsa dahi bunu kabul etmeyeceklerini” belirtti.

Çin’deki ByteDance şirketinin çalışanlarının kullanıcı datalarına erişip erişemeyeceğine ait soruyu da yanıtlayan Bertram, şirket mühendislerinin “yalnızca birtakım hudutlu ve denetimli biçimde bilgi erişimine sahip olduğunu” aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.