İngiltere’deki Thames Nehri’nin kaynağı kuruyor

İngiltere’deki Thames Irmağı’nın kaynağı uzun süren sıcak hava ve kuraklık nedeniyle kuruyor.

The Guardian’ın haberine nazaran, The Rivers Trust Siyaset ve Bilim Yöneticisi Dr. Rob Collins, ülke genelinde ağır kuraklık nedeniyle ırmağın kaynağının Cirencester’dan Somerford Keynes’e 8 kilometre aşağı hakikat kaydığını söyledi.

Collins, “Uzun süren kuru havanın akabinde Thames’in Gloucestershire’daki kaynağı kuruyor ve şu anda sadece aşağı istikamette 8 kilometreden daha fazla, zayıf bir akıntı görülebiliyor.” dedi.

Gelecek haftalarda ülkede sıcaklıkların artmasının beklendiğini kaydeden Collins, İngiltere’nin iklim değişikliği nedeniyle daha uzun kuraklık periyotlarına hazır olması gerektiği ikazında bulundu.

‘LONDRA’DA HORTUM YASAĞI

Collins, “Değişen iklim şartlarında, azalan bir kaynak için artan rekabet ve sudaki hayat üzerindeki yıkıcı tesirlerle birlikte, bu tıp kuraklık ve su kıtlığı periyotlarının sıklığının ve şiddetinin ağırlaşacağını öngörebiliriz.” sözlerini kullandı.

İngiltere’nin en büyük su ve atık su hizmetleri şirketi Thames Water, 4 Ağustos’ta müşterilerini yağış eksikliği nedeniyle gelecek haftalarda Londra’da “hortum yasağını” (Belirli bir su şirketi tarafından su kıtlığı sırasında uygulanan hortum kullanımına ait resmi kısıtlama) uygulamak zorunda kalabilecekleri konusunda uyarmıştı.

Thames Water, kuraklık nedeniyle talebin 25 yılın en yüksek düzeylerine ulaştığını açıklamış, yer altı suyu düzeyleri bu yıl birinci kere ortalamanın altına düşmüştü.

İngiltere’de içme suyu sağlayan bir öbür tedarikçi olan South East Water da Kent ve Sussex’teki müşterileri için 12 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek “hortum” ve “sulama” yasağını açıklayan ikinci tedarikçi oldu.

İngiltere Meteoroloji Kurumu (Met Office) istatistiklerine nazaran, bu yılın temmuzu, İngiltere için 1935’ten bu yana en kurak temmuz ayı, Doğu Anglia, güneydoğu ve güney İngiltere için ise kayıtlara geçen en kurak temmuz oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.