IMF’den Avrupa’ya kış uyarısı: Toplumsal huzursuzluklara yol açabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva ve Fransa Merkez Bankası Lideri François Villeroy de Galhau, “2022 Michel Camdessus Merkez Bankacılığı Dersi” aktifliğine katıldı.

Avrupa’nın Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal nedeniyle “korkunç” ekonomik sonuçlarından direkt etkilendiğine dikkati çeken Georgieva, kimi ülkelerde resesyon kaygısının olduğunu belirtti.

KIŞ HAKİKATEN SERT GEÇERSE…

Georgieva, “Tabiat ana iş birliği yapmamaya karar verirse ve kış sahiden sert geçerse, bu kimi toplumsal huzursuzluklara yol açabilir” dedi. Georgieva, mevcut durumun Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) enflasyonla çabasını dikkatli bir halde dengelemesi ve iktisadın işlemeye devam etmesi gerekliliğine dikkat etmesi gerektiği manasına geldiğini tabir etti.

Küresel iktisadın şok üstüne şok yaşadığını da belirten Georgieva, bu şokların birincisinin Kovid-19, ikincisinin ise Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş olduğunu lisana getirdi.

Georgieva, enflasyonun inatçı ve düşünülenden daha geniş tabanlı olduğuna işaret ederek, merkez bankalarının da enflasyonla uğraşta inatçı olmaları gerektiğini vurguladı.

Maliye siyasetinin amaçlarının kâfi formda belirlenmemesi halinde para siyasetinin düşmanı haline geleceğini belirten Georgieva, bu durumun enflasyonu da körükleyeceğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.