Hüseyin Çelik’ten Bülent Arınç’a takviye: Vicdan sahibi bir insandır

AK Parti kurucusu ve Eski Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Hüseyin Çelik, “Sayın Arınç vicdan sahibi bir insandır. Vicdanına, hukuka, demokrasiye uygun olmadığını düşündüğünü söylüyor” diyerek Bülent Arınç’ın iktidara yönelik tenkitlerine dayanak verdi. Çelik, “Bizim kurduğumuz bahçede birileri gecekondu yapmış oradan abuk subuk şeyler söylüyor. Bu da zorumuza gidiyor” diye konuştu.

Hüseyin Çelik, KRT TV’de Semra Topçu ile Haftanın Panoraması programında bakanlık devrindeki anılarını yazdığı “Milli Eğitim’de Üç Beş Nöbeti” isimli yeni kitabını anlattı ve siyasi gelişmeleri kıymetlendirdi.

Çelik’in kelamlarından satırbaşları şöyle:

SAYIN ARINÇ VİCDAN SAHİBİDİR: Sayın Arınç vicdan sahibi bir insandır. Dürüst ve namuslu bir insandır. Ve aklına yatmayan vicdanına yatmayan, hukuka uygun olmadığını düşündüğü, demokrasiye uygun olmadığını düşündüğünü çıkıp bir yerde söylüyor. Bundan siz memnuniyet duymalısınız. Çabucak bir taraftan birileri saldırmaya başlıyor. Bülent Arınç Beyefendi olsun, ben olayım birçok arkadaşımız AK Partiyi kuran ve AK Partiyi iktidar yapan insanlarız, bizim kurduğumuz bahçede birileri gelip gecekondu yapmış oradan abuk subuk şeyler söylüyor. Bu benim de zoruma gidiyor, Sayın Arınç’ın da diğerlerinin da zoruna gidiyor. Bizim tenkide açık olmamız lazım. Sonuçta AK Parti’nin yaptığı kalkınmayı birisi görmemezlikten gelirse bu kördür demektir, hiç kusura bakmayın. Lakin temel olması gereken nedir biliyor musunuz? Bir hukuk devleti, iki adalet, üç şefkat, dört merhamet, beş doğruluk, altı kamu malına karşı itina, palavra söylememek, diğerinin kederiyle dertlenmek vs. buna 50 tane özellik sayabilirsiniz.

KRAL ÇIPLAK, KRİZ DE VAR PAHALILIK DA: Efendim kral çıplaktır sözü şudur, diyelim ki Türkiye’de yüksek enflasyon var bugün. Bunu gör arkadaş. Yani ben iktidar mensubuysam, ‘enflasyon yoktur’ demenin manası var mı, var enflasyon. Hukuksuzluk var mı var, adaletsizlik var mı var, bunun 50 çeşidi var. Ha bunu gördüğü halde, e benim iktidarım yapıyor diye bunlar yoktur derseniz, siz kendi kendinizi kandırırsınız. Bakın daima söylerim “gündüz ortasında gözünü kapatan yalnızca kendine gece yapar, gün ışımaya devam eder.” Siz Alevileri yok saydığınız vakit, Kürtleri yok saydığınız vakit yok olmuyor ki. Siz kendi kendinizi kandırıyorsunuz kardeşim. Münasebetiyle “Kral çıplaktır” demek Ahmet’i Mehmet’i maksat almak manasına gelmez. Türkiye’de karşı karşıya bulunduğumuz gerçekleri görmek manasına gelir. Yargı Tayyip Erdoğan’a sopa olarak kullanıldığı vakit CHP’liler alkışlıyordu. Kimse çıkıp demiyordu ya arkadaş bu adama haksızlık ediyorsunuz, diye… Bugün de biz demiyoruz.

LİBERAL MUHARRİRLERİN CANINA OKUDUK: Enis Berberoğlu’nun başına bulunduğu Hürriyet gazetesinin aleyhimde yazdığı yazıları, manşetleri toplasanız ciltlerce kitap olur. Lakin bu benim Enis Berberoğlu’na haksızlık yapıldığını söylememe mâni değil. Biz birinci yola çıktığımız günden beri bize kredi açan ve bizi her platforma savunan liberal muharrirler vardı. Bunların hepsinin canına okuduk. Hasan Cemal’i yazamaz hale getirdik, Cengiz Çavdar çekti yurt dışına gitti. Altan kardeşleri, Nazlı Ilıcak’ı, Şahin Alpay’ı mahpusa attık. Öte taraftan Ali Bayramoğlu’ndan Gülay Göktürk’e kadar daha birçok Türkiye’de vicdan sahibi, şu cenahta bu cenahta değil bildiği doğruları yazan bu insanları biz hepsini mağdur ettik ancak en güç günlerimizde bunlar bizimle oldular.

OSMAN KAVALA’YI SÜRÜNDÜRÜYORUZ: Osman Kavala haksız yere hapisteyse ve bunu söylemezsem vicdanımın gereğini yapmamış olurum. Evvel Gezi’den dava açacaksınız bundan beraat edecek, tam mahpustan çıkacak, diğer bir iddianame hazırlayacaksınız, Sorosçu diyeceksiniz. Pekala, Açık Toplum Vakfı mıdır Sorosçuluğunun sebebi? Yıllarca faaliyet gösterdi, kendilerini kendi faaliyetlerine son verdi. Pekala madem bu kadar ajanlık yapan bu derneği biz niçin kapatmadık? Osman Kavala’yı süründürüyoruz, fakat onun liderine soru bile sorduk mu?

ZİLLET İTTİFAKI DEMEK ZEHİRLİ LİSAN: Sizin ittifakınızı fazilet ittifakı, diğerininkini zillet ittifakı olarak pahalandırmak çok zehirli bir lisandır. Türkiye’yi kamplara böler, iflah etmez. Türkiye’nin kelli felli insanları bu türlü davranıyorsa siz vatandaşa sevgi müsamaha, birbirine hoş hisler içinde olmayı nasıl telkin edersiniz? 6’lı ittifaktan değilim, AK Partiliyim, ve diyorum ki demokratik ülkelerde seçim nasıl yapıyorsa ona bakalım, seçimin sonuçlarını hayat memat sorunu değil, biri sarfiyat biri gelir. SADAT sorununun şişirildiğini düşünüyorum, heyula hale geldi. Seçim güvenliği İstanbul seçimi yapıldığında oy çalarak kapatılacak dendi, kağıt üzerinde oyunlar oynanabilir lakin hiç kimse yüzbinlerce oy nakledemez. Temel bu söylentiler kaosa sürükler. Demokrasiye itimat olmaz. Bu yaklaşım yanlıştır. İktidarı değiştirmenin yolu sandıktır, demokrasidir.

NİYE KRT’DE SEMRA HANIMA SÖYLÜYORSUN, DİYORLAR: Diyorlar ki, niçin vazifedeyken söylemediniz? Buna MYK’daki arkadaşlarım da MKYK’daki arkadaşlarım da bakanlar konseyindeki arkadaşlarım da şahittir. Hüseyin Çelik olarak ben gördüğüm eksiklikleri, aksaklıkları, yanlışlıkları ve aklıma yatmayan şeyleri bana yakışan bir üslupla hem heyete hem periyodun başbakanı artık ki Cumhurbaşkanımıza ancak hürmette kusur etmeden arz ettim. Ben milletvekili olmadığım vakitte blogumda yazdım. Artık de diyorlar ki niçin KRT’de söylüyorsun, Semra Hanım’a söylüyorsun? Herkes bulunduğu yerde konuşur, milletvekili Meclis’te konuşur. Ben milletvekili değilim, bakan değilim, dışardayım. Dışarda konuşmamdan daha doğal ne olabilir?

MİLLİ EĞİTİM’DE DEVAMLILIK SAĞLANAMIYOR: Orta öğretime giriş imtihanında uzun araştırmalardan sonra karara vardık. Benden sonra Nimet Hanım geldi dedi ki, bu üç imtihan eziyet oluyor demişler, teke düşürdüm dedi. Sonra Ömer Beyefendi geldi dedi ki, büsbütün imtihanları kaldıracağım. Onun ömrü kifayet etmedi, o gitti Nabi Beyefendi geldi, TEOG diye bir şey çıktı. Sonra TEOG gitti LGS geldi, ben diyorum ki, yaz bozdan kastım budur. İktidar değiştiği vakit benim parti programım var der değiştirebilir. Fakat benim terk edildi ve dumura uğratıldı dediğim şeyler bizim parti programında yer alan şeylerdi. Parti programında bu türlü yapacağız diyor, biz onları yaptık. Lakin ne oldu? Bizim başlattığımız icraatlar şayet devam ettirilseydi, bugün çok daha farklı bir yerde olacaktık. Ben burada Fatih Projesi’ni de sorguluyorum. Türkiye’ye bunun kadar yük getiren, bundan daha yanlış bir proje olamaz. Sayın bakanı çok çabalı buluyorum, işiyle ilgili buluyorum. Fakat sayın bakan AK Parti’nin yanılmıyorsam sekizinci bakanı. Bütün sorun burada. Bir devamlılık sağlanamıyor. En uzun bakanlık yapan benim… Özer sekizinci bakan. Bu yaz bozların AK Parti hükümetleri devrinde artık sona ermesi lazım.

YÖK, GESTAPO ŞEFLİĞİ FONKSİYONU GÖRÜYOR: YÖK, 12 Eylül rejiminin üniversiteleri kışla nizamına sokmak için kurduğu bir heyettir. Lakin YÖK ne vakit ki bizim YÖK’ümüz oldu, kaldırmaktan vazgeçtik, “Eski haliyle kalsın” dendi. Ben bunu her mahfilde söylüyorum yanlıştır. Bizim elimize geçti, o vakit eski haliyle kalsın, deniyor. Benim itiraz ettiğim budur. Türkiye yüksek öğretimine yapılabilecek en büyük uygunluk, YÖK’ün derhal kaldırılmasıdır. Dünyanın her yerinde üniversiteler ortası konsey fonksiyon görüyor, kafidir. YÖK, Gestapo şefliği fonksiyonu görüyor.

MERKEL’İN ÇAKARLI ARAÇLARLA DOLAŞTIĞINI DUYDUNUZ MU?: Şatafata karşıyım. Şayet bir ülkenin halkı geçim kaygısı içindeyken devleti yönetenler şatafat ve lüks içindeyse o ülkenin tipik bir üçüncü dünya ülkesi olduğu manasına gelir. Batı demokrasilerine bakın, vatandaşın düzeyi ile yönetenlerin refah düzeyi üç aşağı beş üst birbirine denktir. Siz Almanya’nın efsane şansölyesi Merkel’in hiç şatafatını duydunuz mu? Bu türlü 250-300 otomobillik, yarısı çakarlı otomobillerle dolaştığını hiç duydunuz mu? Duyamazsınız. 2004 yılında İstanbul’dan Kastamonu’ya giderken makam otomobilim bozuldu yolda kaldık, haftanın iki günü tamirdeydi. Yollarda rezil olduk. Biz bu hususta da son derece hassastık. Devlet bir bütün olarak, kamu binalarından tutun, bütün harcamalarına varıncaya kadar kamu çok önemli israf içindedir.

ÇIKAR BAKAYIM CEP TELEFONUNU DEMEK ÇOK AYIP: AK partili yetkililerde yahut AK Partili vatandaşlarda şöyle bir yanlışlık var. Sokak röportajlarında görüyorum mesela birisi geçim külfetinden ülkedeki ekonomik durumun zorluğundan kelam ettiği vakit “Çıkar bakayım cep telefonunu” diyor bu ayıp, çok ayıp. Beşerler çıkıp da AK Partililere “Arkadaş bu memleket hukuk devleti olmaktan çıktı” diye sordukları vakit “Yaptığımız havaalanlarını görmüyor musunuz” diyorsak, efendim “Burada demokrasi filan kalmadı” dedikleri vakit “Yaptığımız otoyolları duble yolları görmüyor musunuz” diyorsak, şayet bize “İnsan haklarında çok büyük badireler yaşanıyor” dediklerinde “Siz Avrasya Tüneli’ni, Marmaray’ı yaptığımız köprüleri görmüyor musunuz” diyorsak çok büyük bir yanlış içerisindeyiz demektir. Matematik sorusuna Coğrafya ile yanıt veremezsiniz.

KÜRT YURTTAŞLA PKK’YI AYIRMAK LAZIM: Türkiye’de 20 milyon Kürt varsa, 5 milyonu HDP’ye oy veriyor. 10 milyon seçmen çoğunlukla AK Partiye oy veriyordu. Sonuç siz, bütün Kürtleri PKK açısından terör ve terörizm kapsamında ele alırsanız, bu işi halledemeyiz. Biz bu işi bitirebilirdik, yıllar yılı yok saydık, asimile etmeye çalıştık, lisanını kültürünü yasakladık, eğitimini yasakladık. Ruhban okulu için çok uğraştım. Diyorlar ki, ekümenlik… eee zati var. Cumhurbaşkanlığından şu anda yazılan yazılarda Ekümenlik Patrik sıfatıyla yazılar yazılıyor, bunu biliyor musunuz, biz devlet olarak esasen bunun ekümenlik olduğunu kabul ediyoruz. Adamların bize açın dediği okulu açmıyoruz, kapatın dediğini kapatmıyoruz, bu hangi zihniyetin sonucudur. Ben bunu tekraren söyledim ancak o statükocu devleti aşamadım. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.