Emniyet: Uyuşturucudan gelir sağlayan PKK, yandaşları ve NARKOTERÖR’le uğraşta kararlıyız

Narkotik Hatalarla Çaba Daire Başkanlığı’ndan, uyuşturcu ticareti ve PKK bağına yönelik yayımlanan raporda, “Elde ettiği gelirle terörist faaliyetlerini sürdüren PKK, yandaşları ve NARKOTERÖR’le uğraşta kararlıyız” denildi.

Narkotik Cürümlerle Gayret Daire Başkanlığı’ndan, NARKOTERÖR ve PKK bağlantısıyla ilgili rapor yayımlandı. ‘PKK ve uyuşturucu ticareti ilgisi: NARKOTERÖR’ başlığı ile yayımlanan raporda, terör örgütü PKK’nın Türkiye ve Avrupa’daki uyuşturucu ticaretine ait datalar paylaşılırken “Yıllardır sistematik formda devam ettiği uyuşturucu ticaretinden milyarlarca dolar gelir sağlayan, çocuklarımızı zehirleyen, elde ettiği gelirle terörist faaliyetlerini sürdüren PKK, yandaşları ve NARKOTERÖR’le uğraşta kararlıyız” tabirleri yer aldı.

“PKK TARAFINDAN, TÜRKİYE ÜZERİNDEN YAPILAN KAÇAKÇILIK FAALİYETLERİNDEN HARAÇ ALINDI”

Terör örgütü PKK tarafından, Türkiye üzerinden yapılan kaçakçılık faaliyetlerinde haraç alındığı belirtilen raporda şöyle denildi:

* “Başlangıçta uyuşturucu hata tertiplerinin kelamda güvenliklerini sağlama karşılığı haraç alan PKK/KCK/PYD/YPG terör örgütü, vakit içerisinde uyuşturucu husus kaçakçılığındaki çıkarın büyüklüğünü anlayınca şahsen bu kaçakçılıkta yer almayı tercih etmiştir.

* PKK/KCK/PYD/YPG artık; uyuşturucu ticaretini şahsen koordine etmekte, ülkemiz üzerinden yapılan kaçakçılık sevkiyatlarında vergi ismi altında haraç almakta, Türkiye ve Avrupa sokaklarında üyeleri kanalıyla uyuşturucu satmakta, uyuşturucu imalatına yer ve müdafaa sağlamakta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizdeki yasa dışı kenevir ekiminde ve ticaretinde faal rol oynamakta ve Avrupa uyuşturucu pazarının büyük kısmını yönetmektedir.”

ULUSLARARASI ALANDAKİ TESPİT VE RAPORLAR

Narkotik Hatalarla Uğraş Dairesi Başkanlığı tarafından yayımlanan raporda, terör örgütü PKK ve uyuşturucu ticaretiyle ilgili hazırlanan milletlerarası raporlara da değinilerek şu tabirlere yer verildi:

* “Paris Kriminoloji Enstitüsü tarafından 1996 yılında hazırlanan ‘Kürdistan Emekçi Partisi’ isimli raporda terör örgütü PKK’nın Avrupa genelinde uyuşturucu nakli ve kaçakçılığını organize ettiği tespiti bulunmaktadır.

* Birebir enstitünün ‘Terörizm ve Politik Şiddet’ raporunda Avrupa’da uyuşturucu temaslı cürümlerden yakalanan Türk vatandaşlarının çoğunluğunun PKK militanı olduğu yahut bu örgütle sıkı bağı bulunduğu tabir edilmektedir.

* ABD Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarının 1995 ve 1996 yıllarında yayınladıkları raporlarda, PKK’nın terör hareketlerini finanse etmek emeliyle eroin üretimi ve kaçakçılığı yaptığı belgelenmektedir.

* Yeniden ABD Dışişleri Bakanlığının 1998 raporunda PKK’nın uyuşturucu ticaretinden yalnızca hisse almadığı, kelam konusu uyuşturucunun Avrupa’ya taşınmasında ve pazarlanmasında da direkt rol aldığı vurgulanmaktadır.

* 1998 yılında Beyrut’ta toplanan BM/UNDCP Orta ve Yakın Doğu’da Yasadışı Uyuşturucu Ticareti ve Temaslı Problemler Alt Komisyonu’nun kesin raporunda PKK, NARTOTERÖR örgütlerine örnek olarak gösterilmiştir.

* NATO’nun 2007 tarihli Destekli Ekonomik Komite toplantısındaki raporunda uyuşturucunun üretiminden dağıtılmasına, sokaklarda pazarlanmasından Avrupa’da vergilendirilmesine kadar, PKK terör örgütünün narkotik ticaretin her safhasında yer aldığı söz edilmiştir.”

“PKK MİLLETLERARASI UYUŞTURUCU TİCARETİNE DİREKT DAHİLDİR”

Terör örgütü PKK’nın uyuşturucu ticaretine direkt dahil olduğu aktarılan raporda şu sözlere yer verildi:

* “1998 yılı raporlarında İtalya mali polisine nazaran; PKK memleketler arası uyuşturucu ticaretine direkt dahildir ve yasa dışı gelir elde etmektedir. EUROPOL tarafından 2011 yılında yayımlanan ‘Avrupa Terörizm ve Trendleri’ başlıklı raporda, PKK üzere ayrılıkçı terör örgütlerinin, finansman sağlamak emeliyle uyuşturucu ve insan kaçakçılığı kabahatleriyle uğraştığı belirtilmektedir.

* ‘Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Ait Mali Hareket Vazife Gücü (FATF)’ tarafından Ekim 2015’te yayımlanan raporda PKK’nın yasa dışı uyuşturucu trafiğinden gelir elde ettiği ve uyuşturucunun Türkiye üzerinden Avrupa pazarına ulaştırılmasında vergi aldığı belirtilmiştir.

* Der Spiegel Mecmuası Aralık 1995 tarihli sayısında, bölücü PKK terör örgütünün Almanya’da, 8-12 yaş ortasındaki çocuklara sokaklarda uyuşturucu sattırarak bu paraları örgüte aktardıkları haberi yer almıştır.

* EUROPOL tarafından çıkarılan ‘2013 Terörizm Durumu ve Trend Raporu’na nazaran; PKK’nın terörist faaliyetlerini finanse etmek emeliyle uyuşturucu kaçakçılığına dahil olduğu tabir edilmiştir.”

ABD HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞI İLANI

Raporda, ABD Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ‘Özel Olarak Belirlenmiş Uyuşturucu Kaçakçısı’ ilanında PKK üst seviye yöneticilerinden Murat Karayılan, Ali İstek Altun ve Zübeyir Aydar, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Remzi Kartal, Sabri Ok üzere isimlerin yer aldığı belirtilerek, şu sözler yer aldı:

* “BM 2012 Dünya Uyuşturucu Raporuna nazaran de ‘Balkan rotasının kimi bölgelerinde, organize hataların işlendiği yerler ile terörizm faaliyetlerinin yaşandığı yerler örtüşmektedir.

* PKK’nın uyuşturucu ticaretine dahil olması, 2008’de kimi üyelerin Avrupa’da eroin kaçakçılığı cürmünden tutuklanmasıyla daha da gözler önüne serilmiştir.

* Almanya Başsavcılığı, Avrupa’da yakalanan uyuşturucunun yüzde 80’nin PKK ile ilişkisi olduğunu öne sürmüştür (1994). PKK’nın Avrupadaki organize cürüm ve uyuşturucu ticareti faaliyetine vurgu yapmıştır.

* Şemdin Sakık ve yakalanan birçok PKK/KCK/PYD/YPG terör örgütü mensubu, örgütün Bekaa Vadisi’nde ve Kuzey Irak’ta uyuşturucu imal ettiği ve Avrupa’da pazarladığını itiraf etmiştir.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.