Çin yakında ‘dünyanın en kalabalık ülkesi’ unvanını Hindistan’a kaptıracak

Birleşmiş Milletler’in son raporu, dünya nüfusunun bu yıl 8 milyar şahsa ulaşacağını ve önümüzdeki 80 yıl boyunca da artmaya devam edeceğini gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal İşler Dairesi Pazartesi günü yayınlanan Dünya Nüfus Beklentileri 2022 Raporu, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin önümüzdeki yıllarda neler beklemesi gerektiğini özetledi.

DÜNYA NÜFUSU 15 KASIMDA 8 MİLYAR OLACAK

BM’nin varsayımına nazaran dünya nüfusunun 15 Kasım’a kadar 8 milyara ulaşması bekleniyor, fakat bununla da kalmayacak. Nüfus 2030’da yaklaşık 8,5 milyar, 2050’de 9,7 milyar ve 2100’de ise en az 10,4 milyar olacak. Diğer bir tabirle 21. yüzyılın sonuna kadar insan nüfusunda %31’lik bir artış öngörülüyor. 

ÇİN ARTIK DÜNYANIN EN KALABALIK ÜLKESİ DEĞİL

Çin uzun vakittir dünyanın en kalabalık ülkesiydi. Fakat son raporlar bunun uzun sürmeyeceğini gösteriyor.

Yeni datalara nazaran Hindistan’ın 2023’te dünyanın en kalabalık ülkesi olması bekleniyor. Her ülkenin şu anda 1,4 milyarın üzerinde bir nüfusu var ve bu toplam dünya nüfusun %35’inden fazlasını oluşturuyor.

BM’nin raporuna nazaran Çin’in nüfusunun önümüzdeki yıl azalmaya başlayacağı öngörülüyor.

2050 yılına gelindiğinde ise Hindistan’ın 1,6 milyar, Çin’in ise 1,3 milyar nüfusa sahip olacağı iddia ediliyor.

Hindistan, Filipinler, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Mısır, Etiyopya, Nijerya, Pakistan ve Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti dahil olmak üzere 2050 yılına kadar büyük bir nüfus artışı kaydetmesi beklenen sekiz ülkeden yalnızca biri. Sahra altı ülkelerdeki artışın Bölgedeki nüfusu iki katına çıkarması bekleniyor. 

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.