CHP’li İlgezdi Öksüt Altın Madeni’ndeki civa zehirlenmesi savlarını Meclis’e taşıdı

CHP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kayseri’nin Develi ilçesindeki Kanadalı Centerra Gold şirketi tarafından işletilen Öksüt Altın Madeni’nde çalışan 71’in üzerinde personelin çalıştığı mühlet boyunca cıva solumasına müsaade verildiği ve altın döküm odasının korunmasında misyonlu sekiz taşeron emekçisinin kanında yüksek ölçüde cıva saptandığı savlarını TBMM gündemine taşıdı.

Akkuş İlgezdi, hususla ilgili TBMM Başkanlığı’na, Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. Akkuş İlgezdi’nin açıklaması şöyle:

“BUNUN HESABINI KİM VERECEK?”

“BU TARİHE GEÇECEK BİR SIHHAT SKANDALIDIR”

Cıva tahlili için alınan kanların, özel ve kapalı kaplarda bekletilmesi gerekirken, olağan idrar kaplarına konularak birkaç gün bekletilmesi bir tabip olarak beni endişelendirdi. Kan analizlerinin gerektiği üzere değil alelade yapıldığı anlaşılmaktadır. Çalışanların kan örnekleri özel ve kapalı kaplarda bekletilmezse cıva oranın düşük çıkma ihtimali doğacaktır. Bu süreç hem çalışanların ömür hakkına hem de iş sıhhati ve güvenliğine alışılmamıştır. Öte yandan tesislerdeki tozu dışarı atan sistemin, sökülerek çalışanların toz solumasına sebebiyet verilmiş ve silikozis hastalığına davetiye çıkarılmıştır. Bu tarihe geçecek bir sıhhat skandalıdır. Göz yuman yetkililer hakkında acilen soruşturma açılmalıdır.”

Akkuş İlgezdi, Bakan Dönmez’in yanıtlaması için şu soruları sordu:

“Öksüt Altın Madeni’nin altın döküm odasının korunmasında vazifeli 8 taşeron çalışanının kanında yüksek ölçüde cıva saptandığı bilgisi hakikat mudur? Doğruysa bakanlığınız, personellerin mağduriyetini nasıl giderecektir? Tedavi süreçleri başlamış mıdır? Personellerin tedavilerini bakanlık mı yoksa çalışanlar mi karşılamaktadır? Kelam konusu işletme madeninin iş güvenliği toplantısında bir müdürün, ‘buna müsaade veremem’ diyerek, emekçileri cıva zehirlenmesinden ötürü Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne gönderdiği ve bu sebeple de misyonuna son verildiği savları yanlışsız mudur? Gerçek ise bu durum, personellerin kanında cıva saptanmasının saklanmaya çalışıldığı manasına gelmiyor mu?

Öksüt Altın Madeni’nin faal bir formda maden üretimi yapan tüm tesisleri dahil olmak üzere kaç çalışanı bulunmaktadır? İş müfettişlerinin düzenlemiş olduğu olumsuz sonuç bildiren tutanaklara karşın maden üretimine devam edildiği tezleri hakikat mudur? Yanlışsız ise olaya göz yuman yetkiler tespit edilmiş midir? Yetkililerin çalışanların sıhhatini ve münasebetiyle da hayatını tehlikeye atması, taammüden nitelikli yaralama ve öldürmeye teşebbüs değil midir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.