BM’den ‘Uygur Türkleri’ açıklaması: Yakında raporu açıklayacağız

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, uzun müddettir beklenen Çin‘in Tibet ve Uygur bölgelerindeki hak ihlallerine dair raporuna ait soruları cevapladı.

Michelle Bachelet, raporu hangi tarihte açıklayacağı sorusuna “Rapor üzerinde çalışıyoruz. Vazifem bitmeden evvel raporu açıklamak istiyorum, elimizden geleni yapıyoruz” karşılığını verdi.

Bachelet, raporun açıklama tarihinin gecikmesine ait, “İncelediğimiz ülkeden içeriğe dair katkı ve tavsiyeler bekliyoruz. Her ülke için süreç birebir biçimde işliyor” açıklamasında bulundu.

40 ÜLKE RAPORUN YAYIMLANMAMASI İÇİN MEKTUP YOLLADI

Bachelet, raporun içeriğine dair soruyu ise “Sincan’daki yetkililerle yaptığım görüşmede insan hakları ihlalleri ve keyfi tutuklamalara ait haberlerden dolayı kaygılarımı lisana getirdim. Raporda Uygurlar ve Sincan’daki Müslüman azınlığa yönelik hak ihlalleri derinlemesine incelenmiştir” biçiminde yanıtlandırdı.

Bachelet ayrıyeten, Çin hükümetinin raporun yayımlanmaması için kendisine baskı yaptığı argümanlarının yanlışsız olmadığını yineleyerek, şimdiye kadar “raporu yayımlamaması için 40 ülkeden mektup aldığı” bilgisini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.