Amedspor’dan TFF, MHK ve Disiplin Kurulu’na istifa çağrısı

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta oynanan Amed Sportif Faaliyetler maçı sonrası Bursaspor, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi. TFF,  tribünlerde açılan pankartları ve tezahüratları görmezden gelerek, Bursaspor’u basit nedenlerle PFDK’ya sevk etti.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Bursaspor ile ilgili sevk kararında, “Bursaspor Kulübü’nün 5 Mart 2023 tarihinde oynanan Bursaspor-Amedspor müsabakasındaki “çirkin ve kötü tezahüratı” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatının 53. maddesi uyarınca, ‘saha olayları’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 52. maddesi uyarınca, “merdiven boşluklarının boş bırakılmaması” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatının 49. maddesi uyarınca ve “talimatlara aykırı” hareketi” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatının 46. maddesi ile 2022-2023 sezonu TFF 2. Müsabakaları Statüsünün 8/12 maddesi uyarınca PFDK’ya sevk edildi” denildi.

TFF ayrıca, “Bursaspor Kulübü görevlisi Aşkın Değirmenici ve Aybars Türkkan’ın aynı müsabakadaki “saldırısı” nedeniyle tedbirli olarak PFDK’ya sevklerine karar verildi” açıklaması yaptı.

Amedspor’dan istifa çağrısı

TFF’nin bu skandal kararına Amedspor yönetimi çok sert bir yanıt verdi. Amedspor Kulübü, “Canlı yayınlanan maçta futbolcu ve teknik ekibimiz başta olmak üzere maçta olan kafilemizin canına kastedilmesine rağmen açıklanan sevkleri kabul etmediğimizi belirtiyor, TFF yönetim kurulunu, Disiplin kurulunu ve MHK yönetimini istifaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

Ne olmuştu?

Amedspor takımına yönelik kaldıkları otelde başlayan saldırılar, statta da devam etti. Tribünlerdeki Bursasporlu taraftarlar 90’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen “Beyaz Toros” ve “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım‘ın pankartlarını açtı. Öte yandan taraftarlar sahaya bıçak ve mermi attı.

Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu“Bursa’daki futbol müsabakasında, futbol seyrinin dışındaki görseller kabul edilemez ve spor ile bağdaştırılamaz. Bu görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri ile ilgili soruşturma başlatılmış ve ilgili kamu görevlileri açığa alınmıştır” dedi.

Diyarbakır Barosu ise yapılan ırkçı saldırılarla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

TIKLAYIN – Amedspor maçında, Bursaspor tribünleri ‘Beyaz Toros’ ve ‘Yeşil’ posteri açtı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir