Altın ve Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Tutanakları Geldi!

Bitcoin ve altın yatırımcılarının odağındaki 3-4 Mayıs 2022’de gerçekleştirilen Federal Open Market Committee (FOMC) toplantısının tutanakları yayımlandı. Yatırımcılar tutanaklardan Fed’in daha fazla agresifleşip agresifleşmeyeceğine dair ipuçları arıyor.

FOMC tutanaklarında faiz artışlarına devam deniyor

Komitenin düzenli olarak planlanan her toplantısının tutanakları, politika kararının alındığı günden üç hafta sonra olağan olarak sunuluyor ve daha sonra Kurulun Yıllık Raporunda yayınlanıyor. Bu tutanaklarda yer alan ekonomik ve mali koşullara ilişkin açıklamalar, yalnızca toplantı sırasında Komite’nin elinde bulunan bilgilere dayanıyor.

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, FOMC 3-4 Mayıs 2022’de gerçekleştirilmiş ve 50 baz puanlık bir faiz artışına karar verilmişti. Toplantıdan sonra açıklama yapan Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadelede kararlı olacaklarının altını çizmiş, bununla birlikte ekonomiye zarar vermemek için de itina göstereceklerini belirtmişti.

Bugün yayımlanan FOMC tutanaklarına göre, beklentiler doğrultusunda, birçok Fed üyesi Haziran ve Temmuz aylarında da faiz artırılmasını destekliyor. Klasik ifadelerle Fed üyeleri, enflasyon riskinin devam ettiğini ve kararlılıkla mücadele edilmesini gerektiğini yineliyor. Önemli bir ayrıntı ise tüm üyelerin Fed bilançosunun küçülmesine, yani niceliksek sıkılaştırmaya (QT) destek vermesi. Ayrıca üyeler, Fed’in para politikasının hızlı bir biçimde nötr bir duruma çekmesi gerektiği konusunda hemfikir.

Tutanaklar beklentilerden sapmayınca altın ve Bitcoin tepki vermedi

Öte yandan gelecek toplantılardaki faiz artışının hızı konusunda henüz bir netlik bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere Başkan Jerome Powell, 75 baz puanlık bir artışı reddetmiş ve 50’lik 2 adım daha atılabileceğini ima etmişti.

Açıklanan tutanaklar, beklentilerin haricinde daha şahin veya daha güvercin şeklinde yorumlanmadığı için, şimdilik altın ve Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasası sert bir tepki vermedi. Yazının yazıldığı sıralarda TradingView verilerine göre spot altın fiyatları gün içinde gerilemiş olduğu 1.850 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Lider kripto Bitcoin ise, 30 bin doların altın çıkamadı ve CoinMarketCap verilerine göre son 2 saat içinde %1,10’luk artışla 29.635 dolardan el değiştiriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.