Ağbaba: TÜİK bilgileri ile İŞKUR müracaatları ortasında 1 milyon kişi fark var

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mayıs ayı iş gücü datalarını kıymetlendirdi. TÜİK bilgilerine nazaran, işsiz sayısının mayısta bir evvelki aya kıyasla 56 bin kişi azalarak 3 milyon 785 bin kişi olarak saptanmasını İŞKUR dataları ile karşılaştıran Ağbaba, ortadaki 1 milyon 153 bin kişilik farka dikkat çekti.

‘TÜİK İLE İŞKUR ORTASINDA 1 MİLYON KİŞİLİK FARK VAR’

TÜİK’in işsizlik sayıları ile İŞKUR’a yapılan müracaatların 1 milyon 153 bin kişilik fark oluşturduğunu tabir eden Ağbaba, şöyle konuştu:

“TÜİK mevsim tesirlerinden arındırılmış iş gücü bilgilerine nazaran Mayıs 2021 yılında 4 milyon 293 bin olan işsiz sayısı, Mayıs 2022 itibariyle 3 milyon 785 bine düştüğünü açıklıyor. Yani TÜİK’e nazaran işsiz sayısında son bir yılda 509 bin kişilik azalma olduğu görülüyor. Devletin bir başka kurumu İŞKUR ise kendisine kayıtlı işsiz sayısını; Mayıs 2021 de 2 milyon 893 binden Mayıs 2022’ye 3 milyon 537 bin şahsa yükseldiğini açıklıyor. TÜİK bilgilerinde bir yılda 509 bin kişi azalan işsiz sayısı, kayıtlı İŞKUR bilgilerinde 644 bin kişi artıyor. TÜİK ile İŞKUR ortasında tamı tamına 1 milyon 153 bin kişilik fark oluşuyor. Bunun izah edilebilecek hiçbir yanı yoktur.”


‘TÜİK BU AYDA SUÇÜSTÜ YAKALANMIŞ DURUMDA’

CHP’li Ağbaba, TÜİK’in yayınladığı işsizlik datalarının İŞKUR tarafından doğrulanmadığına işaret ederek, “TÜİK’in her ay kronikleşmiş işsizlik palavrasını devletin bir öbür kurumu İŞKUR ortaya çıkarıyor. TÜİK bu ayda tabir yerindeyse suçüstü yakalanmış durumda. TÜİK, işsizliği bir ayda 56 bin kişi azaldığını açıklıyor. Lakin İŞKUR datalarına nazaran nisan ayında işsizlik ödeneğine bugüne kadar başvuranların sayısı 16 milyon 341 iken mayıs ayında bu sayı 16 milyon 454 bin bireye yükselmiş görünüyor. Yani işsiz kaldığı ve işsizlik ödeneğine müracaat sayısındaki artış bir ayda 113 bin iken TÜİK ise bir ayda işsizliğin 56 bin kişi azaldığını açıklıyor. TÜİK kendince illüzyon yaparak işsizliği yok ettiğini düşünse de gerçek dataları işsizlerin hiçbir yer kaybolmadığını TÜİK’e gösteriyor” sözlerine yer verdi. (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.